Tak wynika z założeń do rządowego projektu ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Co się zmieni?
Rząd chce wprowadzić obligatoryjne przesłanki odmowy udzielenia zezwolenia na pracę. Chodzi o przypadek, gdy przedsiębiorstwo zostało założone lub działa głównie w celu ułatwiania wjazdu obywatelom państw trzecich. Będę też dodatkowe warunki dotyczące udzielenia zezwolenia na pracę na wniosek podmiotów nowo powstałych lub korzystających z biur wirtualnych. Ograniczona ma być też możliwość udostępniania pracowników pod pozorem tzw. outsourcingu pracowniczego.
Firmy mogą liczyć jednak także na usprawnienie rozwiązań, w tym tzw. testu rynku pracy (sprawdzania, czy na miejsce pracy, które ma zająć cudzoziemiec, można zatrudnić osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy). Ma być zastąpiony procedurą szybszą i efektywniejszą. Planowane jest też zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców i przekazywanie nieprawdziwych danych dotyczących pracy obcokrajowców. Wymiar kary grzywny ma być proporcjonalny do liczby nielegalnie zatrudnionych.
Ponadto zakłada się elektronizację procedur administracyjnych stosowanych w związku z zatrudnianiem cudzoziemców oraz wprowadzenie przepisów dotyczących programów integracyjnych dla cudzoziemców, m.in. pomocy w nauce języka polskiego.
– Pozytywnie oceniam planowane zmiany, które mają stanowić kompleksowe uregulowanie problematyki dotyczącej zatrudniania cudzoziemców. Z założeń wynika, iż rząd zamierza zrealizować wiele zgłaszanych postulatów w zakresie ograniczenia biurokracji, elektronizacji procedur czy likwidacji testu rynku pracy – mówi Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Docenia także próbę poradzenia sobie z występującymi na rynku patologiami i nieuczciwymi praktykami, jak np. fikcyjny outsourcing.
– Zgłaszaliśmy w tym zakresie postulat dotyczący swego rodzaju certyfikacji podmiotów, działających zgodnie z prawem i wysokimi standardami – mówi ekspertka.
Jej zdaniem interesujące jest też ujęcie w projekcie programów integrujących cudzoziemców, np. w ramach pomocy w nauce języka polskiego.
– Ważne jest bowiem skorelowanie planowanych zmian w zakresie zatrudniania obcokrajowców z szerszym kontekstem, czyli polityką migracyjną państwa – dodaje.
Jak jednak zaznacza, najważniejsze będzie ujęcie tych zapowiedzi w projekt ustawy.
Etap legislacyjny: wykaz prac legislacyjnych rządu