Nowelizacja specustawy ukraińskiej. Legalny pobyt przedłużony do końca czerwca!

2 miesięcy temu

Legalny pobyt uchodźców wojennych przedłużony do końca czerwca

Kancelaria prezydenta poinformowała dzisiaj, iż Prezydent podpisał nowelizację tzw. specustawy ukraińskiej. Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewiduje w szczególności przedłużenie do dnia 30 czerwca 2024 r. okresu, w którym pobyt na terytorium RP obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z działaniami wojennymi jest uznawany za legalny. Wydłużeniu ulegnie również okres ważności wizy krajowej, kart pobytu, dokumentów tożsamości oraz zezwolenia na pobyt czasowy, a także m. in. terminu do opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium Polski.

Przedłużenie zgód na wykonywanie zawodu lekarza

Ustawa wprowadza również zmiany polegające o wydłużeniu do 28 miesięcy okresu, w którym obywatelowi Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty poza terytorium państw członkowskich UE można udzielić zgody na wykonywanie zawodu lekarza albo lekarza dentysty oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Zmiany w przepisach podatkowych

W nowelizacji dokonano zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Polegają one na przedłużeniu na rok 2024 okresu obowiązywania preferencji podatkowych związanych z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Przepisy dotyczące tych preferencji będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2024.

Kiedy nowelizacja specustawy ukraińskiej wejdzie w życie?

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Czekamy na publikację w Dzienniku Ustaw. Warto wiedzieć, iż rozwiązania unijne związane z legalizacją pobytu dotyczą jedynie uchodźców uciekających z Ukrainy przed wojną. Nie obejmują zatem osób przebywających w Polsce na podstawie wizy lub karty pobytu. Więcej o tym przeczytasz w jednym z artykułów z serii HR Detektywi tutaj >

Szkolenie ze zmian w zatrudnianiu cudzoziemców

Specjalne zasady pobytu oraz zatrudnienia obywateli Ukrainy na terytorium Polski pozostają wyzwaniem dla działów HR. Na przestrzeni prawie dwóch lat obowiązywania ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa regulacja doczekała kilku istotnych nowelizacji. Dynamika ustawodawcza wobec tego zagadnienia zmusza podmioty zatrudniające, jak i zamierzające zatrudnić obywateli Ukrainy do ciągłego monitorowania oraz analizowania projektowanych zmian.

Po wielu zmianach czas na aktualizację wiedzy. Jeszcze w październiku zeszłego roku Rada Unii Europejskiej przedłużyła ochronę czasową dla obywateli Ukrainy na terytorium UE do dnia 4 marca 2025 r. W Polsce obywatele Ukrainy dotychczas byli objęci ochroną do dnia 4 marca 2024 r. Zgodnie z najnowszymi zmianami ich legalny pobyt w Polsce zostanie przedłużony do dnia 30 czerwca 2024 r. Wciąż otwarte pozostaje pytanie, jakie zostaną podjęte dalsze kroki wobec obywateli Ukrainy po 30 czerwca 2024 r. oraz w jaki sposób przygotować się do nieuchronnie nadchodzących zmian. W tym zakresie zapowiedziano w Polsce przeprowadzenie dodatkowych konsultacji przed kolejną nowelizacją ustawy.

W celu wyjścia naprzeciw dynamice modyfikacji w regulacjach dotyczących obywateli Ukrainy prezentujemy kolejną odsłonę szkolenia organizowanego we współpracy z Kancelarią Sawicki i Wspólnicy. Certyfikowane szkolenie “Legalizacja pobytu i pracy obywateli Ukrainy. Aktualizacja przepisów — edycja III” jest obszernym szkoleniem, które kompleksowo omawia wszystkie istotne zagadnienia związane z legalnym pobytem, pracą oraz prowadzeniem działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy w Polsce. Podczas tego szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę na temat zatrudniania obywateli Ukrainy, w szczególności analizowania dokumentów uprawniających do pobytu i pracy w Polsce, prowadzenia akt osobowych zatrudnionych obywateli Ukrainy, nawiązywania współpracy z obywatelami Ukrainy w formie B2B, procedur legalizacji ich pobytu i pracy.

Szkolenie będzie także prowadzone przy wykorzystaniu dużej ilości case study, przy pomocy których uczestnicy będą mogli pozyskać umiejętności przydatne w praktycznej pracy z omawianymi zagadnieniami. Sesje pytań i odpowiedzi, które będą odbywać się na każdym etapie szkolenia, stanowią integralną część programu. Uczestnicy będą mieć zapewnioną możliwość zadawania pytań ekspertom, którzy mają wieloletnie praktyczne doświadczenie oraz wiedzę z zakresu prawa migracyjnego oraz prawa HR. Szkolenie to jest doskonałą okazją dla osób zajmujących się w ramach działów HR obsługą pracowników z Ukrainy, aby zdobyć pełną wiedzę na temat aktualnych przepisów prawa oraz praktycznych aspektów legalizacji pobytu i pracy obywateli Ukrainy w Polsce po zmianach regulacji.

Idź do oryginalnego materiału