Nowy kierunek na PUM wspierający branżę offshore [ZDJĘCIA]

15 godzin temu

Pomorze Zachodnie staje się miejscem intensywnej współpracy świata nauki, samorządu i sektora offshore. W Szczecinie odbyło się spotkanie przedstawicieli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, władz miasta i firm związanych z energetyką morską. W centrum rozmów znalazła się nowa specjalność: „BHP w sektorze offshore”.

Podczas spotkania omawiano wyzwania związane z bezpieczeństwem oraz rozwojem kadry dla nowoczesnej infrastruktury morskiej. Specjalność akademicka w zakresie bezpieczeństwa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy. Do 2030 roku w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Europie ma być zatrudnionych ponad 200 tysięcy osób.

– Musimy być gotowi na wyzwania związane z bezpieczeństwem. Dlatego cieszymy się z tak dużego zainteresowania studentów kierunkami związanymi z ratownictwem – powiedział podczas konferencji prof. Leszek Domański, rektor PUM.

Eksperci nie mają wątpliwości , iż praca na morzu wiąże się z ogromnym ryzykiem. Zmienne warunki atmosferyczne, ograniczony dostęp do pomocy i techniczne awarie wymagają natychmiastowej reakcji i wysokich kompetencji.

– Możemy mieć nagły szkwał, możemy popełnić błędy albo nasza technika może zawieść i może dojść do pożaru. Wtedy nasza własna załoga i nasze własne umiejętności wyłącznie mogą stanowić o granicy między życiem a śmiercią – zauważył kapitan żeglugi wielkiej, Kamil Kielek z PUM.

Dlatego coraz więcej uwagi poświęca się edukacji praktycznej. Studenci pierwszego roku kierunku ratownictwa medycznego z elementami bezpieczeństwa morskiego już dziś biorą udział w zajęciach praktycznych.

– Najlepsze jest to, iż już w zasadzie od pierwszego roku mamy dużo praktycznych zajęć. W przyszłości chciałabym pracować w lotniczym pogotowiu – mówi Olga Domaradzka, studentka PUM.

Ważną rolę odegra również technologia. Eksperci wskazują, iż nowoczesne rozwiązania, takie jak sztuczna inteligencja i analiza danych pozwolą lepiej chronić zdrowie pracowników.

– Stąd też wykorzystanie najnowszych technologii jak AI do masowego analizowania danych wykorzystywanych np. do detekcji gazów – podkreślał Michał Motyka, ekspert ds. bezpieczeństwa.

PUM aktywnie włącza się w działania na rzecz przyszłości regionu.

– Dzięki takim spotkaniom możemy sprawdzić, które obszary w zakresie współpracy międzysektorowej nie są zabezpieczone – a my jesteśmy chętni, żeby włączyć się do ulepszenia systemu – zaznaczyła prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Pomorski Uniwersytet Medyczny to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni medycznych w Polsce. Od lat kształci wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, a teraz poszerza swoją ofertę o specjalizacje odpowiadające na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Kierunki związane z ratownictwem morskim i sektorem offshore łączą wiedzę medyczną z praktyką pracy w ekstremalnych warunkach. To inwestycja nie tylko w rozwój studentów, ale i w bezpieczeństwo całego regionu.

fot. PUM

Idź do oryginalnego materiału