„Bariery mentalne – zagrożeniem w budowaniu i rozwoju marki osobistej” były tematem konferencji, w której uczestniczył Jan Gawroński, ekspert – społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.
III Edycja Konferencji w cyklu „Od stygmatyzacji do integracji – podróż po równe szanse” odbyła się 24 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego „Integracja” im. Fryderyka Floriana Skarbka przy Uniwersytecie WSB Merito Opole.
Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in.: Zuzanna Donath-Kasiura – Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Joanna Raźniewska – Opolska Kurator Oświaty oraz przedstawiciele Biura ds. Dostępności Urzędu Miasta Opola i Powiatowej Społecznej Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Opolu. Nie zabrakło też wychowanków Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii z województwa opolskiego.
Podczas konferencji Jan Gawroński wygłosił prelekcję „Manifest Życzliwości. Droga do realnego wzmacniania osób szczególnie narażonych na wykluczenie”. Podzielił się w niej swoimi doświadczeniami i opowiedział o dotychczasowej działalności społecznej. Zachęcił także do przyłączenia się do Manifestu, zainicjowanego przez Kolektyw PIMP MY MIND, który był bezpośrednim nawiązaniem do narastającej fali ataków, nienawiści i gróźb dotykających osoby aktywistyczne, walczące na rzecz społecznej inkluzji osób wykluczanych.
Swoje prelekcje wygłosili również: Aleksandra Kostrzewa i Izabela Buncler z Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A., dr Maciej Oksztulski, pierwszy w Polsce niemówiący doktor prawa, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Małgorzata Michel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Przewodnicząca Zespołu do spraw etyki badań społecznych z udziałem dzieci w Polsce przy RPD, a także przedstawicielki Koła Naukowego Pedagogów Resocjalizacyjnych IP UJ oraz dr Adam Gogacz, prezes zarządu Fundacji Centrum Doskonalenia Nauki.