Wieloletni dowódca ORP Iskra kontradmirał Czesław Dyrcz i Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny zostali laureatami Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Nagroda przyznawana jest m.in. za wieloletnią działalność na rzecz wychowania morskiego i kształtowania świadomości morskiej.
O wyłonieniu laureatów poinformował w piątek Marcin Lewicki z Press Club Polska. Powiedział, iż w tym roku kapituła podjęła decyzję o nieprzyznaniu nagrody w kategorii głównej.
Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza uhonorowano kontradmirała Czesława Dyrcza. To wieloletni dowódca ORP Iskra, uczestnik i dowódca rejsów dookoła świata.
Swój pierwszy rejs dookoła świata Dyrcz odbył w latach 1987-1988 na stanowisku II oficera na Darze Młodzieży pod komendą patrona nagrody. Ponownie uczynił to już jako dowódca ORP Iskra w latach 1995-1996.
Dyrcz pełnił także funkcję komendanta rektora Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Jest cenionym wykładowcą i autorem wielu publikacji naukowych.
Drugą nagrodę specjalną otrzymał Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Tworzy go kilkudziesięciu mężczyzn w wieku od 18 do 85 lat. Został wyróżniony za wieloletnie propagowanie tradycji morskich poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną.
„Jest to jedyny taki chór w Polsce. Jest to także jedyny pływający chór na świecie, gdyż jednocześnie stanowi załogę żaglowca. W swoim składzie ma zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka – a więc jako załoga żaglowca jest niemal samowystarczalny. Członkowie chóru promują morskie tradycje i pieśni pracy na scenach krajowych i zagranicznych. Szczególne znaczenie mają te koncerty, które są częścią ich rejsów pod polską banderą, sławiące nasz kraj, region oraz port macierzysty – Gdynię” – poinformował Lewicki.
Nagrody przyznała kapituła w składzie: Mariusz Wiktorowicz (syn kapitana, przewodniczący), Marek Brągoszewski i Marek Padjas (Bractwo Kaphornowców), Mariusz Bzdęga i Arkadiusz Dzierżyński (przedstawiciele prezydenta Gdyni) i Waldemar Heflich (Press Club Polska).
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Gdyni. Data nie pozostało ustalona.
Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Pierwszy raz wręczono ją w 2012 r.
Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu Dar Pomorza, na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca Siarkopol.
W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową Daru Młodzieży. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował – z przerwami – przez niemal 25 lat.
Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-1988, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego rejsie fregaty – wyprawie dookoła świata po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).
źródło: PAP
fot. nagrodawiktorowicza.pl