Przedstawiając w Sejmie rządowy projekt nowelizacji, wiceminister finansów Jarosław Neneman podkreślił, iż celem regulacji jest implementacja wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Jak przypomniał, TSUE orzekł, iż od nadpłaty podatku, podatnikowi należą się odsetki od nadpłaconej kwoty od dnia powstania nadpłaty, a nie od terminu złożenia wniosku o zwrot. Przy czym podatnik ma na to 30 dni. - Takie same zasady, dotyczące oprocentowania, będą dotyczyć nadpłat, które powstały w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - wskazał.Reklama
Drugi wyrok TSUE - jak wyjaśnił wiceminister - dotyczy uprzywilejowanej pozycji Poczty Polskiej. - W obecnym stanie prawnym tylko wtedy, gdy nadajemy wniosek o zwrot w placówce Poczty Polskiej, termin podatkowy uznaje się za zachowany. Tymczasem prawo UE przewiduje, żeby każdy podmiot, który jest zarejestrowanym operatorem pocztowym, mógł dostarczać takie wnioski - mówił.
Zapisy o Poczcie Polskiej wzbudziły wątpliwości. "Monopol nikomu nie służy"
Podczas dyskusji przedstawiciele poszczególnych partii pozytywnie zaopiniowali część ustawy dotyczącej zmiany zasad naliczania odsetek od nadpłat. Jednak ich wątpliwości wzbudziły zapisy dotyczące Poczty Polskiej.
- Dalsze uwolnienie rynku usług pocztowych spowoduje jeszcze większe problemy Poczty Polskiej, w której już trwa proces zwolnień grupowych - zauważył Mariusz Krystian (PiS). Zwrócił też uwagę, iż w czasach zagrożenia wojną dostarczanie przesyłek jest "kluczowym elementem bezpieczeństwa narodowego" i korespondencji procesowej nie powinien dostarczać przypadkowy operator.
Z kolei Witold Tumanowicz (Konfederacja) pytał wiceministra Nenemana o rządową wizję przyszłości Poczty Polskiej. - Nie wiemy, ile osób zrezygnuje z pośrednictwa poczty, ale monopol nikomu nie służy. W dłuższej perspektywie ta zamiana może wyjść poczcie na dobre - powiedział. Dodał też, iż ustawa nie wpłynie na pracę listonoszy, a pisma z urzędów przez cały czas będę wychodziły za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Ordynacja podatkowa. Czego dotyczą procedowane przepisy?
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, przewiduje objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku w czasie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu.
W projektowanych przepisach jest mowa o zachowania terminu do złożenia pisma (wniosku, odpowiedzi na wezwania itp., w formie papierowej) przez nadanie tego pisma pocztą. Chodzi o wprowadzenie możliwości nadania pisma u dowolnego operatora pocztowego. Dotychczas, aby termin mógł być zachowany, pismo trzeba było nadać wyłącznie w placówce tzw. operatora wyznaczonego, czyli za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.