Ulga dla honorowych krwiodawców może wiele zmienić. Ponad 100 zł za każdy litr

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Wyborcza.pl


Honorowi dawcy mogą uwzględnić jej wartość w rocznym rozliczeniu podatkowym. Przekazywanie krwi uznawane jest za darowiznę na cele pożytku publicznego, która uprawnia poszczególne osoby do skorzystania ze specjalnej ulgi. Ile można dzięki temu zyskać? Niektórzy są w stanie odliczyć choćby kilka tysięcy złotych. Jest jednak pewien limit.
Honorowi dawcy krwi mogą uwzględnić w zeznaniu podatkowym zarówno krew, jak i jej składniki. Taką darowiznę jest zaś w stanie odliczyć każda osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie oddała krew, osocze lub inne składniki krwi, rejestrując się w odpowiedniej jednostce organizacyjnej publicznej - takiej jak Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

REKLAMA







Zobacz wideo Jak politycy chcą obniżać PIT? Analizujemy programy wyborcze



Ulgi podatkowe 2025. Skorzystać mogą honorowi dawcy krwi
Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych według skali podatkowej odliczają tego typu darowiznę w formularzu PIT-36, PIT-37 lub PIT-37L. Osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uwzględniają zaś ulgę w PIT-28. Aby jednak odliczyć oddaną krew od podatku, konieczne jest posiadanie zaświadczenia z centrum krwiodawstwa, w którym wskazano ilość przekazanej krwi lub jej składników. Niezbędne jest również wypełnienie załącznika PIT/O, gdzie zostaje uwzględniona kwota odliczenia oraz dane jednostki, której przekazano krew podatnika.
Wysokość ulgi zależy natomiast od ilości oddanej krwi lub jej składników. W ciągu roku można przekazać:

mężczyzna 2,7 litra krwi pełnej maksymalnie, a kobieta 1,8 litra,
do 12 litrów płytek krwi,
do 25 litrów osocza.



Jaką ulgę otrzymają honorowi dawcy krwi? Kwoty nie zmieniono od 2007 roku
Aktualnie ulga za oddanie krwi oraz jej składników wynosi 130 złotych za litr. To oznacza, iż w przypadku mężczyzn za samą krew można odliczyć 351 złotych, a kobiet - 234 złote. Za oddane osocze można natomiast otrzymać ulgę w wysokości choćby 3 250 złotych. Warto jednak pamiętać, iż całkowita wartość tego typu odliczeń nie może przekroczyć 6 procent rocznego dochodu danego podatnika. Obowiązujący limit dochodu dla darowizn odnosi się do wszystkich rodzajów darowizn, które kwalifikują się do odliczenia od podatku. To oznacza, iż ich suma nie może przekroczyć 6 procent dochodu.
Zobacz też: Tyle dostaje po 32 latach pracy. Czy była kasjerka może liczyć na więcej niż minimalna emerytura?



Jak podaje serwis WP, w zeznaniach podatkowych za 2023 roku z ulgi na krew skorzystało 184 tysięcy podatników. Łączna kwota odliczeń wyniosła aż 42,5 miliona złotych, natomiast średnia kwota była równa 226 złotych.




Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału