Petrovietnam zainteresowany współpracą z polskim sektorem stoczniowym i portowym

1 dzień temu

17 stycznia 2025 r. w Warszawie odbyło się Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe, które stało się platformą wymiany doświadczeń i rozmów o współpracy gospodarczej między Polską a Wietnamem. Wydarzenie zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Przemysłu i Handlu Wietnamu oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) przyciągnęło przedstawicieli kluczowych sektorów obu krajów. Forum było jednym z głównych punktów oficjalnej wizyty premiera Wietnamu Pham Minh Chinha w Polsce.

Wietnamski koncern państwowy Petrovietnam wyraził zainteresowanie współpracą z polskim sektorem stoczniowym i portowym. Do Chi Thanh, wicedyrektor generalny Petrovietnam, podkreślił, iż polska branża stoczniowa wyróżnia się zaawansowanymi technologiami i wysokimi kompetencjami inżynierskimi.

– Poprzez Wietnamsko-Polską Platformę Biznesową Petrovietnam ma nadzieję na poszukiwanie konkretnych możliwości współpracy z polskimi partnerami w takich obszarach jak projektowanie statków, produkcja nowych materiałów oraz doskonalenie procesów budowy statków – powiedział Do Chi Thanh.

Koncern, którego kapitał własny na koniec 2024 roku wyniósł 12 mld USD, rozważa również współpracę w zakresie energetyki odnawialnej, w tym morskiej energetyki wiatrowej.

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk podczas forum zwrócił uwagę na korzystne warunki dla rozwoju handlu i inwestycji między Polską a Wietnamem.

– Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju naszego eksportu. W 2020 roku weszła w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem, umożliwiająca bezcłowy dostęp dla wielu naszych produktów. niedługo Polska ratyfikuje umowę o ochronie inwestycji, co stworzy przyjazne środowisko dla rozwoju współpracy – podkreślił minister Paszyk.

Polska planuje zwiększyć eksport do Wietnamu zarówno produktów przemysłowych, jak i rolnych. Warto podkreślić, iż w tym roku udało się otworzyć rynek wietnamski dla polskiej borówki amerykańskiej.

Premier Wietnamu Pham Minh Chin wyraził przekonanie, iż zakończenie rozmów dotyczących umowy EVIPA przyczyni się do wzmocnienia współpracy gospodarczej.

– Jestem głęboko przekonany, iż stworzenie ram prawnych pozwoli na rozwój korzystnej dla obu stron współpracy – zaznaczył premier Wietnamu.

Wietnam pozostaje największym partnerem handlowym Polski w regionie ASEAN, a polski rząd uznaje wietnamski rynek za jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych dla rozwoju polskiej gospodarki.

Dzień przed Forum w MRiT odbyły się konsultacje gospodarcze, podczas których ministrowie rozmawiali o wspólnych wyzwaniach i możliwościach. Minister Paszyk zwrócił uwagę na podobne wyzwania geopolityczne i potrzebę współpracy w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego.

– Polska pozostaje atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału, co potwierdza wartość inwestycji zagranicznych w Polsce, wynosząca w 2023 roku 28,5 mld USD – dodał Paszyk.

W forum uczestniczyły dziesiątki firm z obu krajów, omawiając współpracę w takich sektorach jak chemia, kosmetyki, motoryzacja, energetyka i rolnictwo. Wspólne działania, zwłaszcza w kontekście transformacji energetycznej i rozwijania technologii stoczniowych, mogą przyczynić się do znacznego wzmocnienia relacji gospodarczych między Polską a Wietnamem.

fot: MRIT

Idź do oryginalnego materiału