PIT w 2025 r. Te osoby muszą od alimentów zapłacić podatek. Ważna informacja dla wielu rodziców

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Jelena Stanojkovic / Shutterstock


Czy alimenty są opodatkowane? W większości przypadków nie, ale jest kilka wyjątków od tej reguły. Wówczas osoby pobierające to świadczenie muszą je umieścić je w deklaracji podatkowej. Kiedy tak się dzieje? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Świadczenie pieniężne, które jest przyznawane osobom niebędącym w stanie się samodzielnie utrzymać, to alimenty. Najczęściej pobierają je dzieci i współmałżonkowie, ale nie tylko. Czasem bywa przyznawane też rodzeństwu czy dziadkom. Przy czym w trzech przypadkach alimenty są nieopodatkowane - na dzieci do 25. roku życia, na maluchy, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz na inne osoby, gdy wysokość alimentów nie przekracza 700 złotych. Jednak w kilku przypadkach beneficjenci muszą zapłacić od alimentów podatek. Kiedy konkretnie? Zobaczcie sami.


REKLAMA


Zobacz wideo Edyta Górniak o alimentach. Mówi, jakie krzywdy wyrządził Allanowi Dariusz Krupa. Byłaby gotowa, by spotkać się z nim po latach?


Podatek od alimentów? W tych trzech przypadkach to jak najbardziej możliwe
Wspomnieliśmy powyżej, iż w kilku przypadkach osoba pobierająca alimenty musi zapłacić od nich podatek. Są to następujące sytuacje (za serwisem Poradnik Przedsiębiorcy.pl):


dziecko ma ukończone 25 lat - wówczas opodatkowana jest nadwyżka ponad kwotę 700 złotych,
osoba inna niż dziecko otrzymuje alimenty na podstawie wyroku lub ugody sądowej wyższe niż 700 złotych miesięcznie - wtedy podatek trzeba zapłacić od nadwyżki ponad ową kwotę 700 złotych,
alimenty są wypłacane na podstawie prywatnego porozumienia - wówczas opodatkowana jest cała kwota świadczenia,
odsetki od alimentów - są opodatkowane zawsze, niezależnie od kwoty i tego, kto je otrzymuje.


Trzeba pamiętać, iż w sytuacji, gdy dziecko lub inna osoba otrzymała jednorazowo alimenty za kilka miesięcy bądź lat, ale ich miesięczna kwota nie przekracza 700 zł, to nie trzeba płacić od nich podatku. Przy czym trzeba to zrobić, gdy owa miesięczna kwota jest wyższa.


Jak wykazać alimenty w deklaracji PIT? O tym koniecznie trzeba pamiętać
Zgodnie z tym, co podaliśmy wcześniej, alimentów nieopodatkowanych (na dzieci do 25. roku życia, w kwocie poniżej 700 zł miesięcznie etc.) nie trzeba w ogóle wykazywać w zeznaniu podatkowym. Inaczej jest w przypadku alimentów opodatkowanych, należy je wykazać w deklaracji PIT jako przychody z innych źródeł. Podatek nalicza się wówczas według skali podatkowej, czyli 12 lub 32 procent, zależnie od wysokości pobieranego świadczenia. Co ważne, osoba otrzymująca opodatkowane alimenty ma obowiązek samodzielnego wykazania ich w zeznaniu podatkowym, bo płacący nie musi wystawiać za nie PIT-11.
Idź do oryginalnego materiału