Posłuchaj podcastu HR in Brief na Spotify
Posłuchaj podcastu HR in Brief na YouTube
W dzisiejszym odcinku podcastu HR in Brief:
- Ranking rzetelnych firm potwierdza, iż przedsiębiorcy ze wschodniej Polski przykładają do relacji międzyludzkich i swojego wizerunku szczególne znaczenie. Reputacja idzie przed człowiekiem.
- Technologia VR w szkoleniach BHP rozwija pamięć mięśniową. Pozwala przekazywać wiedzę wynikającą z doświadczenia, czyli tzw. wiedzę ukrytą, i otwiera zupełnie nową możliwość – realistyczne przedstawienie osobom szkolonym skutków popełnionych błędów.
- Wśród osób zatrudnionych na czas określony rotacja wynosi prawie 12 proc. Wraz ze zmianą zatrudnienia na czas nieokreślony, spada do poziomu 2,6 proc.
- Spadek rotacji jest silnie powiązany z wiekiem zatrudnionych. Bardziej podatne na zmianę pracy są osoby w wieku poniżej 30 lat. Wśród nich rotacja to 7,8 proc. Wraz ze wzrostem wieku chęć zmiany pracy maleje do 3,9 proc.
- Decyzja o podjęciu pracy tymczasowej nie wynika z preferencji. 43 proc. młodych zatrudnionych w tej formule wskazuje, iż nie mogło znaleźć zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
- Obroty sektora pracy tymczasowej, popularnej formuły zatrudnienia obcokrajowców, wzrosły w zeszłym roku aż o 15 proc. Ekonomiści tłumaczą to efektem ożywienia gospodarczego. Przewidujemy też, iż pieniądze z KPO pobudzą krajowy biznes, a ten pociągnie za sobą wzrost popytu na pracę.
Co trzeci młody człowiek w Polsce zarabia dzięki pracy tymczasowej
Część z tych osób – dokładnie 14% studiuje i pracuje jednocześnie, więc elastyczność tej formy zatrudnienia jest im na rękę. Zdobycie doświadczenia zawodowego podczas studiów to większe wynagrodzenie absolwentów i ochrona przed długotrwałym bezrobociem. Niestety pozycja młodych osób na polskim rynku pracy jest słabsza niż ich starszych kolegów. Decyzja o podjęciu pracy tymczasowej nie wynika z preferencji. 43 proc. młodych zatrudnionych w tej formule wskazuje, iż nie mogło znaleźć zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jakby tego było mało, najmłodsi uczestnicy rynku pracy są najbardziej narażeni na utratę zatrudnienia.
Unia Europejska przyjęła dyrektywę, która ucywilizuje pracę za pośrednictwem popularnych aplikacji internetowych. Prawo określi kryteria, które pomogą ustalić domniemanie stosunku pracy. Szacuje się, iż połowa osób pracujących za pośrednictwem platform powinna być zatrudniona na podstawie umów o pracę. Jednocześnie resort pracy zapowiada nowelizację Kodeksu pracy tak, by okres prowadzenia działalności gospodarczej czy zatrudnienia na umowie zlecenie wliczał się do stażu pracy. jeżeli dodamy do tego zmianę społecznego podejścia do adultyzmu, czyli dyskryminacji w pracy ze względu na młody wiek, zyskamy naprawdę zaangażowaną siłę na rynku pracy! Wiek to tylko liczba.
Mniejsza stabilność pracy to większy job-hopping. Umowy na czas nieokreślony wiążą skuteczniej
Wśród osób zatrudnionych na czas określony rotacja wynosi prawie 12 proc. Wraz ze zmianą zatrudnienia na czas nieokreślony, spada do poziomu 2,6 proc. Sprawdził to Polski Instytut Ekonomiczny. Spadek rotacji jest silnie powiązany z wiekiem zatrudnionych. Bardziej podatne na zmianę pracy są osoby w wieku poniżej 30 lat. Wśród nich rotacja to 7,8 proc. Wraz ze wzrostem wieku chęć zmiany pracy maleje do 3,9 proc. Wśród osób w wieku powyżej 50 lat osiąga praktycznie śladowy wskaźnik 1,8 proc.
Czy rotacja jest z gruntu zła? To zależy. Warto dążyć do optimum. Tzw. job-hopping pociąga za sobą koszty, zakłócenie stabilności, utratę wiedzy i mniejszą lojalność tych, którzy zostali. Z drugiej strony częsta zmiana pracy to różnorodne kwalifikacje i doświadczenie pracowników. Może się okazać, iż stymulowany przepływ pracowników, przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności, przyniesie korzyść organizacji. Koszt zastąpienia mniej efektywnego pracownika zrekompensuje wartość dodana wniesiona przez nowo zatrudnioną osobę, nie mówiąc o nowych pomysłach i innowacjach. To ryzyko może się opłacić.
Podcast informacyjny HR in Brief to format, który powstaje przy użyciu sztucznej inteligencji – newsy przygotowane przez Monikę Smulewicz i Zespół HR na Szpilkach® czytane są przez narzędzie AI, któremu głosu użyczył Jarosław Kuźniar. Dziękujemy Zespołowi Voice House za niezawodne wsparcie i produkcję na najwyższym poziomie!