Europejski Instytut Innowacji i Technologii wprowadził w Polsce program testowy, którego celem jest ułatwienie polskim firmom technologicznym wejścia na obce rynki. Inicjatywa dysponuje budżetem wynoszącym co najmniej 30 mln euro i będzie trwała do 2028 roku.
Polska została wybrana jako pierwszy, a zarazem jedyny kraj w Europie, w którym rusza pilotażowy program EIT Regional Innovation Booster. Inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii ma otworzyć polskim firmom technologicznym drzwi do ekspansji na rynki nordyckie, niemiecki i hiszpański. EIT w ostatniej dekadzie wsparł blisko 10 tysięcy innowacyjnych przedsiębiorstw i w ubiegłym roku został uznany za jednego z najaktywniejszych inwestorów.

Do programu mogą zgłaszać się małe i średnie przedsiębiorstwa rozwijające technologie w siedmiu obszarach tematycznych: klimat, transformacja cyfrowa, energia, opieka zdrowotna, surowce rzadkie i minerały, żywność i rolnictwo oraz inteligentne miasta i mobilność. Kluczowym wymogiem jest posiadanie technologii o wysokim poziomie gotowości rynkowej TRL 7+, czyli takich, które zostały już przetestowane w realnym środowisku i są gotowe do wdrożenia w skali międzynarodowej. Firmy muszą być ponadto zarejestrowane w Polsce, zatrudniać co najmniej dwóch pracowników na pełen etat i posiadać pełne prawa do własności intelektualnej swoich rozwiązań.
“Pomimo imponującej liczby i różnorodności talentów technicznych polskie start-upy są niedostatecznie reprezentowane na arenie międzynarodowej, niewielu z nich udaje się także odnieść sukces na rynku globalnym, m.in. z uwagi na ograniczony dostęp do globalnych sieci start-upów czy luki w finansowaniu na etapach wzrostu” – mówi Michał Jaros, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. EIT Regional Innovation Booster ma zapewnić wsparcie start-upom w tych kluczowych obszarach i podnieść rangę Polski na arenie międzynarodowej.

Program przewiduje trzy etapy wsparcia. W pierwszym zostanie wybranych maksymalnie 12 start-upów, które przez miesiąc będą korzystać z intensywnego wsparcia mentorów i ekspertów wybranego rynku docelowego. Partnerem tego etapu jest Krajowy Punkt Kontaktowy NCBR. Do drugiego etapu, realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przejdzie maksymalnie pięć firm, które otrzymają granty do 200 tysięcy euro na internacjonalizację. W trzecim etapie, zaplanowanym na pierwszą połowę 2026 roku, wybrane start-upy będą mogły otrzymać wsparcie dedykowanego eksperta z wybranego regionu oraz potencjalną inwestycję kapitałową od zespołów inwestycyjnych EIT Community.