Ponad 500 mln zł na utrzymanie wód w 2024 roku

1 tydzień temu

Wody Polskie przeznaczą ponad 532 mln zł na realizację 3438 zadań dotyczących utrzymania wód w 2024 roku. Zasadniczym elementem katalogu prac będzie wdrażanie dobrych praktyk. Dzięki temu możliwe będzie jednoczesne osiągnięcie celów związanych zwłaszcza z ochroną przeciwpowodziową z działaniami na rzecz poprawy stanu wód.

23 kwietnia 2024 roku, Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz w ramach wizyt gospodarskich odwiedził Stopień Wodny w Czersku Polskim. Śluza Czersko Polskie właśnie przechodzi remont i jest to jedno z ponad 3 tysięcy zadań, które zostaną zrealizowane w bieżącym roku w ramach utrzymania wód. Szczegóły zadania przedstawił Dyrektor RZGW w Gdańsku Andrzej Ryński.

– Jeszcze nigdy w historii Wód Polskich nie dysponowaliśmy tak dużą kwotą na utrzymanie wód. To przede wszystkim zadania związanie z ochroną przeciwpowodziową, konserwacją urządzeń wodnych czy zapewnieniem warunków umożliwiających korzystanie z wód. Kluczowym elementem realizacji prac będzie stosowanie dobrych praktyk dla zachowania walorów środowiskowych rzek i jezior. Realizując takie prace często możemy łączyć różne cele: ochronę przeciwpowodziową, zwiększanie retencji wód i poprawę ich stanu. Służy temu właśnie stosowanie dobrych praktyk i wdrażanie rozwiązań opartych na naturze. kooperacja Wód Polskich, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych może dać pozytywną synergię, która wpłynie na rozwój naszej gospodarki wodnej – dla dobra ludzi i przyrody – powiedział Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

Stawiamy na współpracę – korzystamy z wiedzy ekspertów i jesteśmy otwarci na głos społeczeństwa

Korzystanie ze wspólnego dorobku, doświadczeń i wiedzy pracowników gospodarki wodnej, naukowców i organizacji społecznych jest kluczem do wypracowania jak najlepszych rozwiązań w zakresie ochrony przed powodzią i suszą czy poprawy stanu wód.

Dla jak największej transparentności naszych działań, na stronach internetowych Wód Polskich w tym tygodniu uruchomimy zakładkę dedykowaną aktualnie prowadzonym pracom w poszczególnych regionach wodnych, gdzie możliwe będzie znalezienie podstawowych informacji o prowadzonych pracach.

Dzięki wdrażaniu dobrych praktyk utrzymania wód możliwe będzie spełnienie zarówno potrzeby społeczne i gospodarcze w zakresie bieżącej konserwacji cieków naturalnych, jak i oczekiwania środowisk naukowych oraz organizacji pozarządowych w kwestii ochrony środowiska.

Bezpieczni ludzie, naturalna przyroda – wdrażamy dobre praktyki utrzymania wód

Dla zapewnienie kompromisu pomiędzy obowiązkiem utrzymania wód a ochroną ekosystemów, Wody Polskie od bieżącego roku wdrażają dobre praktyki prowadzenia prac utrzymaniowych. Już na etapie planowania będą uwzględniane publikacje wskazujące dobre praktyki dla działań realizowanych na rzekach, jeziorach i urządzeniach wodnych znajdujących się w administracji Wód Polskich.

Ponadto, oprócz wydania ogólnych wytycznych stosowanych podczas prowadzenia prac, opracowano też szczegółowe wytyczne dla ochrony rzek żwirodennych – uwzględniając rekomendacje naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Utrzymanie wód – cel ustawowy

Obowiązek utrzymania wód na śródlądowych wodach powierzchniowych, z uwzględnieniem potrzeb z zakresu ochrony przed powodzią oraz konieczności osiągnięcia celów środowiskowych i ochrony wód, jest zapisany w ustawie Prawo wodne. Zgodnie z art. 227 ustawy, celem utrzymania wód jest zapewnienie:

  • ochrony przed powodzią lub usuwania skutków powodzi,
  • spływu lodu oraz przeciwdziałania powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych,
  • warunków umożliwiających korzystanie z wód (w tym utrzymywania zwierciadła wody na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie urządzeń wodnych, obiektów mostowych, rurociągów, linii energetycznych, linii, telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń),
  • warunków eksploatacyjnych śródlądowych dróg wodnych (określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej),
  • działania urządzeń wodnych (w szczególności ich odpowiedniego stanu technicznego i funkcjonalnego).

Jednocześnie prowadzenie prac utrzymaniowych nie powinno uniemożliwić osiągnięcia celów środowiskowych określonych w ustawie, z wyłączeniem pewnych wyjątków.

źródło/fot: Wody Polskie

Idź do oryginalnego materiału