Ponowny apel o program dedykowany przedszkolakom

1 tydzień temu
Zdjęcie: przedszkole


O rozważenie wprowadzenia nowej formy wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym ponownie zwróciła się Rzeczniczka Praw Dziecka do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Jest „Dobry start”, jest „Aktywny rodzic”. Niezrozumiały jest brak programu wsparcia na rzecz dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym – pisała w październiku ubiegłego roku Rzeczniczka do Ministry Rodziny.

RPD wyjaśniała, iż świadczenie „Dobry Start” skierowane jest do dzieci w wieku szkolnym. Oznacza to, iż dzieci uczęszczające do przedszkoli nie są nim objęte, choć początek roku szkolnego także dla ich rodzin wiąże się z dodatkowymi wydatkami, m.in. związanymi z zakupem przyborów, materiałów dydaktycznych.

Rzeczniczka przypomniała również o programie „Aktywny Rodzic”, który jest elementem kompleksowej reformy systemu wspierania opieki nad dziećmi, ale do lat 3.

Zdaniem Moniki Horna-Cieślak istnieje więc luka. Dzieci w wychowaniu przedszkolnym zostały wykluczone z programów wsparcia dla rodzin w wydatkach związanych z edukacją na tym poziomie.

Czytaj: RPD apeluje o program dedykowany przedszkolakom

W odpowiedzi na apel Rzeczniczki MRPiPS poinformowało, iż świadczenie dobry start nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (w tzw. „zerówce”) zarówno w szkole podstawowej, jak również w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Obecnie nie są prowadzone też prace legislacyjne nad rozszerzeniem prawa do świadczenia „Dobry Start” na dzieci uczęszczające do przedszkola.

Rzeczniczka ponowiła swój apel 16 kwietnia z prośbą o wnikliwą analizę wskazanej przez nią problematyki.

Wyjaśniła, iż intencją jej wystąpienia nie było uzyskanie informacji na temat możliwości włączenia dzieci w wieku przedszkolnym do programu „Dobry Start”, ale możliwość stworzenia odrębnego programu, dedykowanego tej grupie dzieci – analogicznie, jak to jest w przypadku dzieci do lat 3 oraz dla dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.

Idź do oryginalnego materiału