Potrącenie z wynagrodzenia na rzecz syndyka

6 miesięcy temu

Bardzo często pojawia się pytanie jak należy dokonywać potrąceń z wynagrodzenia jeżeli pracownik ogłosił tzw. “upadłość konsumencką”. W takim wypadku majątkiem, a dokładniej rzecz biorąc masą upadłościową zarządza syndyk. Niestety, ale przepisy kodeksu pracy milczą w jaki sposób anglezy dokonywać potrąceń, a syndyk nie jest komornikiem albo organem egzekucyjnym administracyjnym.

W niniejszym wpisie omówię ten temat.

Syndyk nie jest żadnym organem. Tak naprawdę jest to funkcja, którą może pełnić osoba, która posiada licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

W przypadku potrąceń pojawia się problematyka potrąceń na rzecz syndyka. Wynika to z faktu, iż w kodeksie pracy oraz kodeksie postępowania cywilnego lub ustawy o egzekucji w administracji została opisana procedura potrąceń cywilnych i administracyjnych. W żaden ten tryb nie wpisuje się potrącenie syndyka. Zgodnie z przepisami upadłościowymi (Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1520 z późn. zm.) na podstawie art. 51 uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym wyznacza sędziego-komisarza i zastępcę sędziego-komisarza oraz syndyka. O ogłoszeniu upadłości powiadamia się adekwatną izbę administracji skarbowej i adekwatny oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także znane sądowi organy egzekucyjne prowadzące postępowania egzekucyjne przeciwko upadłemu. Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli. W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkami opisanymi poniżej. Na podstawie przepisów art. 63 ust.2 u.p.u. do masy upadłości nie wychodzi:

  • mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów kpc;
  • wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu.
  • Do zajęcia dokonanego na rzecz syndyka kpc wskazuje, iż egzekucji nie podlegają:
  • sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych;
  • 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych – o ile egzekucja ma na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów, w tym należności budżetu państwa z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów;
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika.

Jednak przepisy ani kpc ani Prawa upadłościowego nie wskazują jak należy dokonywać potrącenia. W praktyce utarły się dwie metody. Pierwsza z nich jest wypłata wynagrodzenia po uprzednim potrąceniu dokonanym przez pracodawcę, analogicznie jak to jest w przypadku współpracy komornikiem albo administracyjnym organem egzekucyjnym. Natomiast druga metoda polega na przekazaniu ca- łego wynagrodzenia na rachunek bankowy przeznaczony dla masy upadłościowej. W tym drugim wypadku to już na syndyku spoczywa obowiązek obliczenia adekwatnej kwoty potrącenia, z uwzględnieniem wskaźników ochronnych wynikających z kodeksu pracy, a następnie wypłaceniu pracownikowi wynagrodzenia należnego.

Polecam, aby zawsze w pierwszej kolejności skontaktować się z syndykiem i ustalić zasady współpracy.

Pozdrawiam, Karolina Niedzielska

Niniejszy wpis powstał w oparciu o moją książkę Płace. https://karolinaniedzielska.pl/ksiazka-place

Idź do oryginalnego materiału