Progi obowiązkowego badania sprawozdania przez biegłego będą wyższe o 25%

8 miesięcy temu

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w ustawie o rachunkowości, które mają podwyższyć limity progów zobowiązujących do badania sprawozdania oraz wskaźników wielkości jednostki. Część zmian jest wynikiem implementacji dyrektywy[1], która podnosi kryteria progowe dla celów rachunkowości o 25%. Projekt nowelizacji jeszcze nie został opublikowany.

Kogo będzie dotyczyć obowiązkowe badanie sprawozdania?

Projekt nowelizacji dotknie jednostki, które przekroczą ustawowe progi co najmniej 2 z następujących wartości:

  • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego – równowartość w walucie polskiej co najmniej 3 125 000 euro (aktualnie – 2 500 000 euro),
  • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy – równowartość w walucie polskiej co najmniej 6 250 000 euro (aktualnie – 5 000 000 euro),
  • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty – co najmniej 50 osób (bez zmian).

Nowelizacja nie zmienia natomiast sytuacji podmiotów, które mają obowiązek badania sprawozdania przez biegłego niezależnie od przekroczenia ustawowych progów, m.in. takich jak spółki akcyjne.

Aktualizacja kryteriów ustalania wielkości jednostki

Wskaźniki, na podstawie których ustala się, czy jednostka zalicza się do kategorii mikro, małej, średniej czy dużej, również mają wzrosnąć o 25%. Wskaźniki te obejmują m.in. sumę aktywów bilansu na koniec roku obrotowego oraz przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy.

Wielkość jednostki wiąże się z możliwością stosowania uproszczeń w sprawozdaniu finansowym oraz rezygnacją z przygotowania sprawozdania z działalności zarządu.

Planowane zmiany w zakresie ustalania wielkości jednostek wynikają z nowelizacji dyrektywy UE[2] dotyczącej rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Ustawodawca unijny uzasadnia zmiany podwyższonym poziomem inflacji w latach 2021 i 2022.

Powyższa zmiana powinna zostać wdrożona przez państwa członkowskie do 24 grudnia 2024 r.

Podwyższenie progów może zmniejszyć liczbę podmiotów obowiązanych do badania sprawozdania przez biegłego oraz zwiększyć liczbę podmiotów uprawnionych do stosowania uproszczeń. Nie jest to jednak proste przełożenie, bo planowane zmiany są związane m.in. ze wzrostem inflacji, która wpłynęła także na wyniki jednostek – każdy podmiot musi indywidualnie zweryfikować, czy podwyższone progi wpłyną na zmianę jego sytuacji.

Na bieżąco śledzimy proces legislacyjny omawianych zmian, a także kompleksowo wspieramy w zamykaniu roku obrotowego – w razie pytań zachęcamy do kontaktu.

[1] Dyrektywa Delegowana Komisji (UE) 2023/2775 z dnia 17 października 2023 r. zmieniająca Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup.

[2] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG.

Idź do oryginalnego materiału