Rzeczniczka Praw Dziecka zauważa konieczność wprowadzenia spójnych rozwiązań, w oparciu o które obywatele zyskają wiedzę w zakresie umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych. Ta kwestia stała się tematem wystąpienia generalnego do Ministra Finansów.
Monika Horna-Cieślak po objęciu urzędu zdecydowała, iż Biuro RPD będzie co roku publikować jawny rejestr zawartych umów cywilnoprawnych, które generują koszty finansowe dla budżetu państwa. Co do zasady, rejestr będzie zawierał umowy zawarte w roku poprzednim. Ta decyzja jest wkładem Rzeczniczki Praw Dziecka w działania na rzecz transparentności sektora finansów publicznych. Co istotne, pierwszy taki rejestr został już opublikowany i jest to rozwiązanie, które wcześniej nie funkcjonowało w Biurze RPD.
Jak wskazuje w piśmie z 4 kwietnia do Ministra Finansów Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka brakuje natomiast spójnych rozwiązań w tym zakresie.
Przy okazji prac nad rejestrem, Rzeczniczka Praw Dziecka dostrzegła szereg kwestii, które wymagają doprecyzowania. Między innymi, w obecnym stanie prawnym, nie ma rozwiązań, które jasno określałyby, jakiego rodzaju dane z umowy podmiot powinien upubliczniać. Można więc jedynie kierować się dobrymi praktykami, tj. rozwiązaniami przyjętymi przez niektóre jednostki sektora finansów publicznych.
W piśmie do Ministra Finansów zastępca RPD zwraca uwagę na fakt, iż nie są to rozwiązania spójne choćby w zakresie upubliczniania danych osób fizycznych, z którymi została zawarta umowa.
Rzeczniczka z uznaniem śledzi prace związane z projektem ustawy zmieniającą ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o finansach publicznych, w tym w zakresie utworzenia Centralnego Rejestru Umów jednostek sektora finansów publicznych. Kwestią dyskutowaną powszechnie stał się fakt publikowania umów zależnie od ich wartości.
Rzeczniczka Praw Dziecka z uwagą wsłuchuje się w głos społeczny, który postuluje zniesienie progu kwotowego tak, aby rejestr był faktyczny i pełny. Adam Chmura, w imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka, wyraził poparcie dla rozwiązań wskazywanych przez organizacje pozarządowe, które zmierzają w kierunku wzmocnienia transparentności. – Jako przedstawiciel organu, który wdrożył już rozwiązanie sprzyjające jawności wydatkowania środków publicznych, składam na ręce Pana Ministra deklarację gotowości wspólnych prac i dzielenia się doświadczeniem Biura RPD w omawianym zakresie – podkreślił zastępca RPD.