Rabaty dla pracowników i ich rodzin a obowiązki płatnika

3 miesięcy temu

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora KIS rabaty dla pracowników, zleceniobiorców nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takie samo stanowisko zajmuje KIS w sprawie zniżki dla rodziny pracownika i osób trzecich. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się szczegółów.

Rabat pracowniczy – czy jest przychodem?

W swoim wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedsiębiorca (spółka) wskazał, iż uruchomił program zakupów z rabatem swoich produktów. Do zakupu ze zniżką uprawnił pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców współpracujących na umowach B2B. W przyszłości programem chce objąć także rodziny wspomnianych osób oraz osoby niespokrewnione, którym uczestnicy przekażą rabat. Ponadto spółka sporadycznie udziela rabatu na takich samych warunkach także swoim klientom.

Przykład 1

Spółka zajmuje się handlem sprzętem elektronicznym. Pracownicy, zleceniobiorcy i współpracownicy B2B mają prawo do zakupu produktów po cenach promocyjnych, uwzględniających rabat, którego wysokość określona jest w regulaminie. Jednocześnie spółka okazjonalnie sprzedaje z takim samym rabatem produkty swoim klientom, z którymi chce budować lub utrzymać dobre relacje biznesowe.

Wątpliwości przedsiębiorcy budzi kwestia przychodu opodatkowanego podatkiem od osób fizycznych w stosunku do pracowników i zleceniobiorców korzystających z rabatu. Czy można uznać, iż przychód powstaje? W konsekwencji – czy na przedsiębiorcy (spółce) ciążą obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne?

Stanowisko przedsiębiorcy było takie, iż umożliwienie zakupów z rabatem nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. A co za tym idzie – na spółce nie ciążą ani obowiązki podatkowe, ani informacyjne (sporządzanie imiennej informacji PIT-11 w zakresie przychodów z tzw. innych źródeł).

Zniżki dla pracownika według interpretacji indywidualnej KIS

W odpowiedzi Dyrektor KIS w wydanej interpretacji (sygn. 0115-KDIT2.4011.485.2023.1.ENB) zwrócił uwagę, iż przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „rabat”. Rabat (wg Słownika Języka Polskiego PWN) obniża cenę towaru. Zatem o ile cena ulega zmniejszeniu to zapłacona cena (po uwzględnieniu rabatu) stanowi rzeczywistą cenę zakupu, a więc rabatu nie można uznać za przychód w rozumieniu ustawy o PIT.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust 1 “za przychody uważa się (…) wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych”. Z kolei, o ile świadczenia jest częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tego świadczenia a ceną rynkową (art. 11 ust. 2b ustawy o PIT).

W przytoczonym przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem częściowo odpłatnym, ponieważ cena świadczenia nie odbiega od rynkowej. Nie można mówić o cenie odbiegającej od wartości rynkowej, gdyż spółka udziela i będzie udzielać rabatów na takich samych warunkach szerokiemu gronu odbiorców: pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom świadczącym usługi dla spółki, sporadycznie swoim klientom, a w przyszłości również rodzinom pracowników i osobom trzecim.

Wg interpretacji przepisów przedstawionej wydanej przez Dyrektora KIS o tym, czy świadczenie stanowi przychód na gruncie przepisów ustawy o PIT, decyduje okoliczność, czy jest ono kierowane do szerokiego grona odbiorców, czy też do jednej grupy. W przypadku udzielenia rabatu szerokiemu gronu odbiorców przychód w rozumieniu ustawy o PIT nie powstanie. A taka sytuacja ma miejsce u przedsiębiorcy, który wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji.

Rabaty dla pracowników, zleceniobiorców i ich rodzin

Podsumowując – w przedstawionej sytuacji zakup produktów po cenach uwzględniających rabat nie skutkuje (nie będzie skutkował) dla pracowników i zleceniobiorców będących uczestnikami programu powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku rozszerzenia programu, w ten sposób, iż rabatów udostępnionych uczestnikom będą mogły skorzystać również osoby trzecie, tj. członkowie rodzin pracowników lub inne osoby, którym uczestnicy przekażą rabat.
W związku z udzielaniem rabatów na spółce nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również obowiązki informacyjne.

Interpretacja indywidualna – czy jest wiążąca?

Przypominamy, iż interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym iż nie może on być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej. Interpretacja indywidualna wydana jest na wniosek konkretnego przedsiębiorcy w konkretnej sprawie i chroni tego przedsiębiorcę. To oznacza, iż nie należy liczyć na funkcję ochronną interpretacji wydanej dla innego przedsiębiorcy, choćby sprawa wydawała się niemal identyczna.

Przykład 2

Przedsiębiorczyni miała wątpliwości co do schematy interpretacji przepisów podatkowych. W wyszukiwarce interpretacji znalazła interpretację Dyrektora KIS wydaną dla innego przedsiębiorcy, który znajdował się w takiej samej sytuacji i miał analogiczne obiekcje. Mimo to przedsiębiorczyni powinna wystąpić o wydanie interpretacji w swojej sprawie. W razie zakwestionowania przez organy podatkowe schematy rozliczeń przedsiębiorczyni (nawet jeżeli będą one zgodne ze stanowiskiem wydanym w sprawie dla innego przedsiębiorcy) może ona ponieść konsekwencje zgodnie z przepisami.

Stan prawny na dzień: 04.06.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału