Rejestr Rad Młodzieżowych. MSWiA podtrzymuje swoje stanowisko

4 godzin temu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na ponowny apel Rzeczniczki Praw Dziecka w sprawie utworzenia rejestru młodzieżowych rad potrzymało swoje stanowisko z 18 lutego.

O podjęcie działań legislacyjnych Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje już od zeszłego roku. Postulaty w tej sprawie płyną także ze strony Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. W pismach do Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego oraz szefa MSWiA Monika Horna-Cieślak wskazała, iż wspiera aktywność młodzieżowych rad i sejmików. Docenia także działania na ich rzecz podejmowane przez instytucje państwa oraz organizacje pozarządowe. Dostrzega jednak, iż utrudnieniem w prowadzeniu działań ukierunkowanych na wsparcie młodzieżowych rad i sejmików jest brak ich oficjalnego rejestru.

Rejestr młodzieżowych rad. Ponowny apel RPD do MSWiA>>>

Rzeczniczka argumentowała, iż w tej chwili trudno jest ustalić, ile w Polsce takich organów funkcjonuje i przy których jednostkach samorządu terytorialnego działają. To powoduje, iż podejmowanie kompleksowych inicjatyw kierowanych do młodzieżowych rad i sejmików nie zawsze jest w pełni skuteczne. Dodała, iż istnienie oficjalnego rejestru byłoby wsparciem dla samych młodzieżowych radnych, ułatwiając im sieciowanie się i wymianę doświadczeń.

W piśmie z 12 maja MSWiA podtrzymało wyrażone w piśmie z 18 lutego tego roku stanowisko dotyczące tworzenia ustawowego rejestru, mającego charakter wyłącznie informacyjny.

– Ustawowe rejestry są tworzone wówczas, gdy np. z czynnością wpisania do rejestru wiążą się określone skutki prawne – przykładowo po stronie wpisywanego podmiotu powstają konkretne uprawnienia, w tym nabycie osobowości prawnej bądź możliwość wykonywania zadań/prowadzenia działalności. Utworzenie młodzieżowej rady gmin (powiatu, sejmiku województwa) wynika natomiast z podjęcia stosownej uchwały rady gminy (powiatu, sejmiku województwa), a nie z wpisania jej do rejestru – napisał wiceminister Tomasz Szymański.

Resort wskazał na możliwość wsparcia przedmiotowej inicjatywy ze strony wojewodów poprzez zebranie informacji o funkcjonujących młodzieżowych radach gmin (powiatów, sejmików województw).

– W sytuacji wyrażenia przez Panią Rzecznik chęci do zbierania przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka danych w omawianym zakresie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji deklaruje wsparcie w kontaktach z wojewodami celem umożliwienia zebrania przedmiotowych informacji oraz ich cyklicznej aktualizacji – zdeklarował wiceminister Szymański.

Rzeczniczka Praw Dziecka nie zgadza się ze stanowiskiem MSWiA i zapowiada kolejne apele w tej sprawie.

Idź do oryginalnego materiału