Rocznica urodzin patrona Morskiego Oddziału Straży Granicznej

gospodarkamorska.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


18 października 1900 roku w Krakowie urodził się płk Karol Bacz, patron Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski wraz z zastępcą kmdr. SG Lesławem Krysą złożyli z tej okazji wieniec pod tablicą upamiętniającą patrona.

Płk Karol Bacz był żołnierzem Legionów Polskich, oficerem odrodzonego Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Wojsk Ochrony Pogranicza. Od 2004 r. imię płk. Karola Bacza nosi Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku. Wtedy też pod budynkiem Komendy MOSG odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

***

Morski Oddział Straży Granicznej powstał 1 sierpnia 1991 roku na bazie przekazanych do Straży Granicznej części sił i środków zreformowanej Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza, która do tego dnia organizacyjnie wchodziła w skład Marynarki Wojennej. Na wiosnę 1992 roku zorganizowano nadmorskie struktury formacji. Jednostkę przeformowano dołączając do niej siły z rozformowanych oddziałów Straży Granicznej: Kaszubskiego w Gdańsku i Bałtyckiego w Kołobrzegu oraz części Pomorskiego w Szczecinie. Cechą charakterystyczną formacji jest używanie stopni i umundurowania podobnego do tego w polskiej Marynarce Wojennej. Różnica polega m.in. na tym, iż w użyciu są także emblematy Straży Granicznej, a do stopnia dodaje się nazwę formacji (pełną lub w uproszczeniu SG).

Do podstawowych zadań formacji należy m.in. ochrona nienaruszalności granicy morskiej przed nielegalną migracją, organizowanie kontroli ruchu granicznego w przejściach granicznych oraz zapewnienie sprawności odpraw i płynności ruchu granicznego, wykrywanie przestępstw i wykroczeń granicznych oraz ściganie ich sprawców, zwalczanie przemytu zorganizowanego i przeciwdziałanie przemytowi narkotyków, broni oraz substancji radioaktywnych przez przejścia graniczne i z otwartego morza, ochrona ważnych szlaków komunikacyjnych, zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa w przejściach granicznych, komunikacji lotniczej, szlakach komunikacyjnych, polskich obszarach morskich i strefie nadgranicznej, zabezpieczenie interesów ekonomicznych RP na polskich obszarach morskich, wykrywanie zanieczyszczeń środowiska morskiego i ustalanie jego sprawców i udział w akcjach poszukiwawczo–ratowniczych na morzu. W trakcie swoich działań MOSG regularnie współpracuje z marynarką wojenną oraz jednostkami policji wyposażonymi w sprzęt morski.

W wyposażeniu formacji znajdują się jednostki patrolowe typu SKS-40 Kaper-1 (SG-311) i Kaper-2 (SG-312), typu Patrol 240 Baltic Patrol 1 (SG-111) i Patrol 2 (SG-112), interwencyjno-pościgowe typu SAR-1500 Strażnik-1 (SG-211) i Strażnik-2 (SG-212), typu IC 16 M III Strażnik-3 (SG-213), Strażnik-4 (SG-214), Strażnik-5 (SG-215), Strażnik-6 (SG-216), cztery jednostki typu Parker 900 Baltic, a także poduszkowce serii Griffon 2000TD SG-411 i SG-412. W październiku ub. r. w skład formacji wszedł patrolowiec (OPV), SG-301 Gen. Józef Haller, o którym pisaliśmy w tekstach Chrzest patrolowca SG-301. Gen. Józef Haller rozpoczyna służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej i SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG? Mający 69 metrów długości,11,5 metra szerokości i 1140 ton wyporności jest największą jednostką nawodną w historii formacji.

Idź do oryginalnego materiału