RPD apeluje do MS o ochronę dzieci przed patotreściami

2 miesięcy temu

O podjęcie pilnych działań legislacyjnych mających na celu zaostrzenie przepisów prawa dotyczących publikowania nieodpowiednich treści w sieci zaapelowała do Ministra Sprawiedliwości Rzeczniczka Praw Dziecka.

– Występowanie zachowań niezgodnych z normami społecznymi w sieci to coraz poważniejszy problem, zwłaszcza w kontekście ochrony dzieci i młodzieży – podkreśliła w wystąpieniu generalnym Monika Horna-Cieślak.

Wystąpienie RPD do ministra Adama Bodnara

Zwróciła uwagę, iż do Biura RPD wpływa wiele spraw od rodziców i obywateli, zaniepokojonych treściami, do jakich mają dostęp młodzi ludzie w sieci. Obejmują one zachowania takie, jak: przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, nadmierne spożywanie alkoholu, poniżanie, zażywanie narkotyków, nakłanianie małoletnich do spożywania alkoholu, używanie substancji odurzających, przemoc wobec zwierząt, niszczenie rzeczy czy znieważanie osób uczestniczących lub postronnych.

– Kwestią wymagającą podkreślenia jest fakt, iż w tzw. patostreamach występują konkretni ludzie, osoby pokrzywdzone przemocą czy poniżaniem, a ich nękanie odbywa się w czasie rzeczywistym. Niejednokrotnie platformy dają możliwość wpłacania pieniędzy, aby prezentowane agresja czy poniżanie eskalowały – zaznaczyła Monika Horna-Cieślak.

Obecnie, twórcy tego typu treści mogą być ścigani na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących m.in. uporczywego nękania, publicznego znieważenia, prezentowania i posiadania treści pornograficznych z udziałem małoletniego, przemocy czy nawołania do samookaleczeń, samobójstw i innych autodestruktywnych zachowań. Jednak ze względu na brak jednoznacznych regulacji wprost penalizujących patotreści, a także problemy w interpretacji dotyczącej tych czynów w kontekście twórców internetowych, można zaobserwować zniechęcenie społeczeństwa do zgłaszania ich organom ścigania oraz nieskuteczność działania wymiaru sprawiedliwości.

– Z uwagi na powyższe, doceniając działania Ministra Sprawiedliwości mające na celu poprawę bezpieczeństwa i przestrzegania praw dzieci oraz przez wzgląd na wcześniejsze, pionierskie działania, mające na celu zdefiniowanie problemu patotreści i walki z nimi, zwracam się z prośbą o podjęcie pilnych działań legislacyjnych przewidujących odpowiedzialność za rozpowszechnianie treści za pośrednictwem sieci, poprzez transmisję obrazu lub dźwięku albo udostępnianie zapisu obrazu lub dźwięku, przedstawiających popełnienie konkretnych czynów zabronionych – zaapelowała Rzeczniczka.

Idź do oryginalnego materiału