RPD i Policja razem na straży bezpieczeństwa dzieci

2 tygodni temu

Przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz krzywdzeniu dzieci i młodzieży było tematem seminarium szkoleniowego, w którym udział wzięła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka i Joanna Repeć z Zespołu Prawa Karnego w Biurze RPD.

Szkolenie w dniach 18-20 marca 2025 r. zorganizował Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP. W wydarzenia wzięli też udział nadinsp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Głównego Policji oraz insp. Robert Kumor, dyrektor Biura Prewencji KGP.

Przedsięwzięcie skierowane było do koordynatorów ds. profilaktyki społecznej z Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Społecznej Policji oraz wykładowców szkół policyjnych realizujących zajęcia dydaktyczne w tym zakresie. Miało ono na celu nabycie niezbędnej wiedzy oraz zwiększenie kompetencji w obszarze przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w tym w Internecie, a także poszerzenie wiedzy policjantów w zakresie organizacji przedsięwzięć profilaktycznych w wymienionych obszarach. Łącznie w seminarium wzięły udział 22 osoby.

Drugi dzień seminarium dedykowany był zagadnieniom dotyczącym zapobieganiu krzywdzenia dzieci i młodzieży. Blok ten rozpoczął się od warsztatów prowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, podczas których mówiono, jak można rozpoznać, iż dziecko jest krzywdzone, na co zwracać uwagę prowadząc zajęcia adresowane do dzieci, ich rodziców i opiekunów.

Monika Horna-Cieślak przybliżyła działania podejmowane przez Biuro RPD oraz współpracę w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 przy Rzeczniczce Praw Dziecka. Wskazała na najczęstsze problemy zgłaszane przez dzieci i młodzież podczas prowadzonych rozmów telefonicznych oraz czatu.

Przedstawiciel Komendanta Głównego Policji podkreślił wagę współpracy Policji z Biurem Rzecznika Praw Dziecka oraz wskazał na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wobec współczesnych zagrożeń jako wspólny priorytet działań.

Kolejnym tematem poruszanym była przemoc, w tym seksualna, wobec dzieci w Internecie. Jak o niej mówić? Jak chronić dzieci i młodzież? Temat ten przedstawił przedstawiciel Dyżurnet.pl przy NASK.

Idź do oryginalnego materiału