Ruszył proces w sprawie Kamilka z Częstochowy

1 tydzień temu

Przed Sądem Okręgowym w Częstochowie ruszył proces w sprawie osób, które przyczyniły się do śmierci chłopca. W rozprawie wzięła udział Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Pierwsza rozprawa

Pierwsza rozprawa odbyła się 30 czerwca przed Sądem Okręgowym w Częstochowie. W sprawie oskarżono ojczyma chłopca, który odpowiada za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i matkę Kamilka, która m.in. odpowie za pomoc w popełnieniu zabójstwa. Oboje na rozprawę zostali doprowadzeni z aresztów. Na ławie oskarżonych zasiedli też członkowie rodziny Kamilka, Aneta i Wojciech J., którzy odpowiedzą za nieudzielenie pomocy ośmiolatkowi.

Sąd, z uwagi na interes pokrzywdzonych, wyłączył jawność rozprawy, podczas której oskarżeni składali wyjaśnienia.

Udział RPD

Monika Horna-Cieślak mogła wziąć udział w posiedzeniu, bo została wskazana jako osoba zaufana jednej ze stron. Rzeczniczka jeszcze przed rozprawą zwracała uwagę, iż nie ma żadnych uprawnień w postępowaniu karnym. To istotna luka, niedopuszczalne dla RPD jako organu konstytucyjnego stojącego na straży praw dzieci.

SO w Częstochowie badał najważniejszy wątek karny sprawy Kamilka. Ale, jak podkreśla Monika Horna-Cieślak, ta sprawa ma wymiar szerszy, systemowy. Są w niej jeszcze dwa inne wątki. Chodzi o postawę sąsiadów, którzy mieli nie udzielić pomocy oraz tzw. wątek urzędniczy, czyli działania osób dorosłych i instytucji z otoczenia dziecka. W obu przypadkach chodzi o reagowanie na krzywdę dziecka, wyłapywanie sygnałów, podejmowanie działań. Oba te wątki zostały w tym roku umorzone. RPD wspiera działania osób i instytucji, którym przysługuje zażalenie na te decyzje prokuratury.

https://brpd.gov.pl/2025/01/17/razem-w-sprawie-kamilka-z-czestochowy/

Tragedia dziecka

W tym roku minęła 2. rocznica śmierci chłopca.

https://brpd.gov.pl/2025/05/08/2-rocznica-smierci-kamilka-z-czestochowy/

8-letni Kamilek zmarł 8 maja 2023 roku w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach po 35 dniach walki o życie. Bezpośrednią przyczyną śmierci była postępująca niewydolność wielonarządowa spowodowana ciężkimi obrażeniami, w tym oparzeniami, których doznał w wyniku maltretowania przez ojczyma. Sprawa śmierci Kamilka wstrząsnęła opinią publiczną.

Analiza zdarzeń

Sprawy dzieci nie mogą być zamiatana pod dywan. Wielkim krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa małoletnich było uchwalenie Ustawy Kamilka, która wprowadza szereg rozwiązań, w tym m.in. standardy ochrony małoletnich. Na mocy jej przepisów powołany też został Zespół do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje, by to ostatnie rozwiązanie rozszerzyć o lokalną analizę. Tak, by w przypadku krzywdzenia dziecka i jego śmierci, władze samorządowe powołały komisję. Miałaby pomóc w odpowiedzi na pytania, gdzie zawiódł system i gdzie są braki, które doprowadziły do tej sytuacji.

https://brpd.gov.pl/2025/05/30/sztab-kryzysowy-po-smierci-dziecka-apel-do-lokalnych-wladz/

Idź do oryginalnego materiału