Senacka komisja zdrowia jednogłośnie poparła nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Wcześniej zgodziła się na wprowadzenie do niej techniczno-legislacyjnych poprawek biura legislacyjnego. Nowelizacja przenos zadania Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja zmienia też sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez składające się z nauczycieli akademickich kolegium elektorów. W wyniku poprawki przyjętej wcześniej przez Sejm w skład zespołu wybierającego dyrektora uczelni wchodzić będzie trzech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Podczas posiedzenia komisji przedstawiciele innych zawodów medycznych – farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów – apelowali o uwzględnienie również ich reprezentantów w składzie zespołu wyłaniającego szefa CMKP. Senatorowie nie zgłosili jednak takiej poprawki. Wiceminister Demkow powiedziała, iż ma w tej sprawie “rozdarte serce” – sama jest diagnostą laboratoryjną, ale do zespołu zostały wytypowane zawody, które mają najwięcej przedstawicieli, czyli lekarze i pielęgniarki.
Nowe przepisy zakładają też m.in., iż ujednolicony zostanie proces związany z przeprowadzeniem państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych. Zanim projekt trafił do prac Rady Ministrów, sprzeciw wobec zapisów zmieniających sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia, uznając to za zagrożenie dla jej autonomii. Podobne stanowisko wyraziło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oceniło, iż proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to “doprowadzi do upolitycznienia organizacji (…), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego”.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Dalsze prace nad nowelizacją zaplanowane są na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Senatu.