SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Podsumowanie działalności

2 dni temu
Zdjęcie: dzieci


Podsumowanie działalności było tematem spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, w którym Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Milena Sitarska z Zespołu Prawa Rodzinnego i Nieletnich BRPD.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. Zapewnia pieczę zastępczą, organizuje różnorodne formy pomocy, aby jak najlepiej przygotować młode osoby do dorosłego życia.

Wydarzenie 21 maja podsumowało działalności Wiosek w Polce w latach 2019 – 2024.

Dziś organizacja prowadzi cztery SOS Wioski Dziecięce, gdzie dzieci znajdują troskliwy dom, rodzinną opiekę i bezwarunkowe wsparcie. W ramach programu „SOS Rodzinie” rozwija też działania profilaktyczne, których celem jest ochrona dzieci przed zabraniem ich do pieczy zastępczej. Program obejmuje 14 świetlic środowiskowych, w których potrzebujące dzieci mogą, m.in. zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje czy porozmawiać z osobami, którym ufają.

Działalność SOS to też otwierane usługowe Centra Specjalistyczne SOS, które znajdują się w trzech lokalizacjach: Kraśniku, Laskach i Siedlcach. Na miejscu świadczą pomoc z zakresu m.in. logopedii i psychologii.

Podczas wydarzenia dyskutowano na temat badań dobrostanu dzieci po opuszczeniu Wiosek SOS oraz standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przyznaje, iż istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia kampanii o rodzicielstwie zastępczym. Takiej, która będzie przypomniała, iż miejsce dziecka jest w rodzinie.

Milena Sitarska z Biura RPD dziękując za pracę, którą wykonuje stowarzyszenie w Polsce podkreśliła, iż dla Rzeczniczki Praw Dziecka głos praktyków jest najważniejszy w dyskusji o zmianach i rozwoju pieczy zastępczej.

Idź do oryginalnego materiału