Spadła liczba imigrantów wybierających centralny szlak śródziemnomorski

gospodarkamorska.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Spadła liczba imigrantów wybierających centralny szlak śródziemnomorski, by dotrzeć do Europy - oświadczyła w piątek na Cyprze przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Na piątek zaplanowano w Pafos spotkanie liderów dziewięciu państw Europy Południowej i Jordanii.

Celem spotkania jest znalezienie sposobów deeskalacji kryzysu na Bliskim Wschodzie, który może ogarnąć Liban i jeszcze bardziej zaostrzyć problemy humanitarne - podała agencja AP. Na Cyprze spotykają się liderzy tzw. MED9, czyli Włoch, Hiszpanii, Francji, Grecji, Cypru, Malty, Słowenii, Portugalii i Chorwacji, a także szefowa KE. Media zapowiadały, iż w rozmowach ma też uczestniczyć król Jordanii Abdullah II.

Przed spotkaniem von der Leyen oświadczyła, iż Cypr "zrobił duży progres", jeżeli chodzi o zawracanie migrantów do ich państw pochodzenia - napisał serwis Cyprus Mail. Dodała, iż migracja to "europejskie wyzwanie, które wymaga europejskich rozwiązań" i zapewniła, iż starania o powstrzymywanie nielegalnego napływu ludzi, takie jak m.in. porozumienie z Libanem, zaczynają przynosić korzyści.

Cyprus Mail przypomniał, iż wiosną UE i Liban uzgodniły przekazanie Bejrutowi 1 mld euro wsparcia finansowego. Pakiet obejmuje programy dla libańskich sił bezpieczeństwa i straży granicznej. Celem projektu ma być wzmocnienie kontroli granic i powstrzymanie imigrantów, którzy w nielegalny sposób chcą przedostać się na Cypr i następnie do innych państw UE.

Przewodnicząca KE zaznaczyła, iż w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy tego roku liczba osób, próbujących dotrzeć do UE głównym szlakiem śródziemnomorskim, który był jednym z najczęściej wybieranym przez imigrantów, spadła o ponad 60 proc. Zwróciła jednocześnie uwagę, iż trasy migracyjne ciągle się zmieniają, dlatego stale trzeba poświęcać temu uwagę.

Migranci wykorzystują kilka szlaków morskich zmierzających do Europy Zachodniej, z których trzy wiodą przez Morze Śródziemne. Centralną trasę śródziemnomorską, jak informuje Frontex, stanowi obszar Morza Śródziemnego między Afryką Północną a Włochami i Maltą. Wschodni szlak śródziemnomorski wiedzie na Cypr i do wybrzeży Grecji. Zachodni szlak śródziemnomorski prowadzi na południe Hiszpanii. Poza nimi istnieje również szlak zachodnioafrykański, łączący Afrykę Zachodnią z hiszpańskimi Wyspami Kanaryjskimi.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ mms/ lm/

arch.

Fot. Depositphotos

Idź do oryginalnego materiału