Spotkanie Rzeczników Praw Dziecka państw bałtyckich

6 godzin temu
Zdjęcie: Rzecznicy Praw Dziecka państw bałtyckich


W Wilnie Monika Horna-Cieślak spotkała się z przedstawicielami estońskich, litewskich i łotewskich instytucji stojących na straży praw dzieci. Wydarzenie miało na celu wymianę doświadczeń i wiedzy na temat rozwiązań funkcjonujących w poszczególnych krajach.

Spotkanie instytucji państw bałtyckich działających na rzecz ochrony praw dziecka jest cyklicznym wydarzeniem mającym wieloletnią tradycję. Tegoroczne odbyło się w Wilnie, 7 – 8 maja.

Dla Moniki Horna-Cieślak kwestia obecności Polski na arenie międzynarodowej ma szczególne znaczenie, co podkreślała wielokrotnie od czasu wybrania jej na urząd. Zdaniem Rzeczniczki możliwość dzielenia się spostrzeżeniami z przedstawicielami innych państw, wymiana doświadczeń, dyskusja na temat wyzwań i rozwiązań jest niezwykle cenna dla budowania środowiska bezpiecznego dla dzieci i młodzieży. Tym bardziej, iż choć gros problemów jest wspólnych, to jednak kraje wypracowują własne unikalne remedia. Dlatego Rzeczniczka nie tylko opowiadała o polskich rozwiązaniach, ale też z uwagą słuchała o tych, które funkcjonują lub też wymagają zmiany w innych krajach naszego regionu.

W Estonii funkcjonuje Õiguskantsler, czyli Rzecznik Praw Obywatelskich i Nadzoru nad Legalnością. W skład tamtejszej delegacji weszli: Andres Aru, Kristi Paron, Eva Lillemaa, Kirke Vaino. Na Łotwie, reprezentowanej przez Rutę Silina, Lailę Gravere, Kristinę Freiberga, Valeriję Lescinska. jest Tiesībsargs, czyli Rzecznik Praw Obywatelskich Łotwy. Wśród gospodarzy wydarzenia znaleźli się: litewska Rzeczniczka Praw Dziecka – Edita Ziobiene, a także Audrone Bedorf, Eivile Zemaityte, Ieva Braskiene, Laura Vitkauskaite-Sirunavice, Kestutis Jankauskas.

Monice Horna-Cieślak towarzyszyli: Michał Żłobecki, dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych, Katarzyna Hernandez – dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa Sieci oraz Paulina Nowosielska, rzeczniczka prasowa.

Podczas licznych dyskusji poruszono szereg spraw kluczowych dla bezpieczeństwa i ochrony praw dzieci. M.in. obecności młodych osób w internecie, dostępu do technologii cyfrowych i ryzyka z tym związanego. Także kolejne wyzwania są wspólne dla innych krajów, jak przemoc międzypokoleniowa i rówieśnicza, funkcjonowanie placówek oświatowych, dostęp do substancji uzależniających, zdrowie psychiczne młodych osób.

Wyzwaniem jest również zabezpieczenie dobra dziecka w sytuacji konfliktu rodziców, opiekunów prawnych oraz kwestia przymusowych odbiorów dzieci.

Spotkania przedstawicieli instytucji zaangażowanych w ochronę praw dziecka są ważnym, cyklicznym wydarzeniem. Gospodarzem przyszłorocznego jest Polska.

Idź do oryginalnego materiału