Sprawdziliśmy, co dzieje się z ORP „Sokół”. Niebawem będzie można go zwiedzać

2 dni temu

ORP „Sokół”, dawny okręt podwodny typu Kobben, przyciąga coraz większą uwagę jako największy eksponat Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Choć na ekspozycji plenerowej pojawił się już w listopadzie 2023 roku, jego otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 roku. Co dzieje się na terenie muzeum i czego możemy się spodziewać?

„Sokół” w listopadzie 2023 roku odbył spektakularną podróż ze Stoczni Wojennej do Muzeum Marynarki Wojennej. Transport 350-tonowego okrętu podwodnego był logistycznym wyzwaniem. Najpierw trafił na specjalny ponton TRD-Voyager, którym przetransportowano go drogą wodną na Nabrzeże Pomorskie. Następnie, przy użyciu samonośnych wózków, przetransportowano go na miejsce docelowe. Ta skomplikowana operacja zakończyła się umieszczeniem okrętu w przygotowanej wcześniej niecce.

Od tamtej pory realizowane są intensywne prace mające na celu przystosowanie jednostki do funkcji muzealnej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrze okrętu, od wyrzutni torpedowych aż po silnik.

Przygotowania nie ograniczają się jedynie do samego „Sokoła”. Muzeum zadbało także o infrastrukturę zewnętrzną. Charakterystyczne ogrodzenie ekspozycji, stylizowane na bagnety i wykonane z materiałów pochodzących z niszczyciela ORP „Wicher II”, powróciło na swoje miejsce. Choć wywołało to pewne kontrowersje wśród spacerowiczów, którzy narzekali na ograniczoną widoczność, przedstawiciele muzeum podkreślają jego wartość historyczną. Jak informują- ogrodzenie, postawione w latach 70. XX wieku, zostało zrekonstruowane zgodnie z zaleceniami konserwatorów.

Dodatkowym elementem wystawy będą peryskopy z okrętów typu Kobben, które muzeum pozyskało od Marynarki Wojennej RP. Zostaną one umieszczone na specjalnym stanowisku wraz z innymi artefaktami, takimi jak kotwica i antena radarowa.

Na tarasie widokowym muzeum zwiedzający mogą już teraz zapoznać się z nową wystawą planszową. Prezentuje ona historię polskich okrętów podwodnych, od początków ich służby po współczesność.

Zwiedzanie wnętrza „Sokoła” będzie prawdziwą podróżą w czasie. Zadbano o to, aby eksponaty były autentyczne i interaktywne. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wyglądały codzienne obowiązki członków załogi, korzystać z peryskopu oraz obserwować działanie monitorów okrętowych. Wąskie przejścia i ciasne korytarze pozwolą poczuć atmosferę życia na okręcie podwodnym.

Muzeum uwzględniło również potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Przy okręcie znajdzie się podjazd, jednak ze względu na ograniczenia przestrzenne nie będzie możliwe zwiedzanie wnętrza przez osoby poruszające się na wózkach.

Muzeum Marynarki Wojennej zapowiada, iż „Sokół” zostanie udostępniony zwiedzającym w pierwszym kwartale 2025 roku. Do tego czasu warto odwiedzić muzeum, by zapoznać się z historią polskich okrętów podwodnych i zobaczyć przygotowania do tej wyjątkowej atrakcji.

fot: MMW w Gdyni

Idź do oryginalnego materiału