Tak zwiększysz przyszłą emeryturę. Księgowa zdradziła 5 sposobów

6 godzin temu
Zdjęcie: Jak samemu odkładać na emeryturę? Fot. Tomasz Kowalewicz / Agencja Wyborcza.pl


Wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie napawa optymizmem. Równocześnie regularne oszczędzanie przez całe życie, by po zrezygnowaniu z pracy zarobkowej nie martwić się o pieniądze, nie jest zbyt częstym wyborem. Jak samemu odkładać na emeryturę?
Oszczędzanie na przyszłość nie jest naszą mocną stroną. Jak wynika z raportu "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania" aż 79 proc. osób nie odkłada na emeryturę więcej, niż obowiązkowe składki, a 63 proc. w ogóle nie oszczędza regularnie żadnej kwoty. Tymczasem zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej, na które powołuje się bussinesinsider.pl, przyszłe świadczenia dzisiejszych czterdziestolatków, którzy zrezygnują z pracy w 2040 r., wyniosą zaledwie 32,2 proc., a w 2050 tylko 27,4 proc. obecnych dochodów. Co zrobić, aby cieszyć się "dodatkową" emeryturą niezależną od ZUS-u?


REKLAMA


Zobacz wideo Stopa zastąpienia 25 proc.? "Może tyle wynosić, a choćby jeszcze mniej"


Jak samemu odkładać na emeryturę? Wskazała pięć sposobów
Sposobami na skuteczne i niewymagające wielu działań oszczędzanie, za pomocą którego możesz "zwiększyć" swoją emeryturę, podzieliła się Sylwia - księgowa i założycielka instagramowego profilu @zrozumpieniądze. Wskazała 5 sposobów niezależnych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które jej zdaniem warto wziąć pod uwagę. O jakie chodzi? Pierwszym z nich jest jej ulubieniec, czyli założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego - IKE (dla osób powyżej 16. roku życia). Zrobisz to w m.in. otwartych funduszach inwestycyjnych, banku czy u maklera (co poleca twórczyni). jeżeli wypłacisz pieniądze po 60. roku życia, będziesz zwolniona z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek belki). Należy pamiętać, iż limit wpłat w 2025 roku wynosi 26 019,00 złotych.
Zobacz też: Skracasz pobyt w sanatorium? Lepiej się zastanów. Decyzja może pociągnąć cię po kieszeni


Ile lat trzeba wpłacać na IKZE? Tak możesz zaoszczędzić
Drugim sposobem wspomnianym przez księgową jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli IKZE. Limit wpłat w 2025 roku wynosi: 10 407,60 zł dla osób indywidualnych i 15 611,40 zł dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jak informuje allianz.pl wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu i dzięki temu znacznie obniżyć podatek, a same zyski są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Ponadto przy regularnym wpłacaniu środków (min. 5 lat) przy wypłacie zapłacisz tylko 10 proc. zryczałtowanego podatku od całej wypłaconej kwoty. Sylwia wyjaśnia, iż sprawdzi się to w przypadku osób zarabiających ponad 120 tys. złotych rocznie.


Gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę? Sprawdź te sposoby
Dalej Sylwia wymienia:


OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) dostępny dla całej Unii Europejskiej, którego limit wpłat wynosi 26 019 złotych rocznie i po spełnieniu warunków zwalnia z podatku belki.
PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) z limitem 39 028,50 złotych wpłat. Finansuje go pracodawca i również zwalnia z podatku belki, jednak dostępny jest jedynie dla pracowników, których firmy przystąpiły do programu. Po spełnieniu warunków wypłata pieniędzy jest wolna od podatku od zysków kapitałowych oraz podatku dochodowego.
PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) z brakiem limitu. Dopłaca do nich zarówno pracownik, pracodawca, jak i państwo. Zgodnie z raportem "Polaków Portfel Własny" wśród 21 proc. osób deklarujących, iż oszczędzają na emeryturę, aż 38 proc. robi to z pomocą PPK.


Oszczędzanie pieniędzy, zdjęcie ilustracyjne iStock/Jinda Noipho


Oczywiście pamiętaj, iż powyższe informacje są skrótowe i każdą sytuację należy analizować indywidualnie. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek program, sprawdź dokładne warunki. Możesz też skorzystać z pomocy doradców. Ponadto warto wspomnieć, iż oszczędzanie to niejedyny sposób na większą emeryturę. Jak możemy przeczytać na stronie zus.pl, pracując dłużej o rok od ustawowego wieku (60 i 65 lat) sprawimy, iż wypłata wzrośnie o około 8 procent. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału