Dyskutowano o zielonej gospodarce, transformacji i zadaniach samorządów oraz edukacji podczas Forum Ekologicznego. Wydarzenie odbyło się w Szczecinie i zgromadziło emocjonujące dyskusje o zielonej energii.
Forum Ekologiczne to jedno z najważniejszych wydarzeń o zielonej transformacji i przyszłości ochrony środowiska w Polsce. Gospodarzem spotkania był Urząd Marszałkowski w Szczecinie na czele z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem. Debata odbyła się 21 marca w Teatrze Polskim w Szczecinie i zgromadziła pełną sale ekspertów.
Zielona energia jest możliwa tylko dzięki układowi tzw. potrójnej helisy, czyli wymieszaniu i połączeniu sił świata nauki, biznesu i władzy samorządowej. Otwiera drzwi wspólnej debaty i zmian, które będą bardziej efektywne. Dlatego też Forum gościło przedstawicieli z różnych dziedzin. Byli nimi politycy, naukowcy, przedsiębiorcy i inwestorzy oraz aktywiści.
Eksperci omawiali istotne wyzwania i nowoczesne rozwiązania z zakresu polityki klimatycznej, odnawialnych źródeł energii, gospodarki o obiegu zamkniętym i edukacji ekologicznej.
Forum skupiło się na pięciu głównych zagadnieniach:
Strategiczne decyzje i regulacje: Omówiono działania rządu i samorządów wobec zmian klimatu. Eksperci porozmawiali o unijnych i krajowych przepisach dotyczących energetyki, transportu i przemysłu. Ważnym tematem była kwestia finansowania zielonej transformacji oraz rola jaką pełnią miasta w procesie dekarbonizacji.
Zmiany klimatu i adaptacja: Eksperci przedstawili najnowsze badania klimatyczne i sposoby dostosowania miast do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Podkreślono też wysokie znaczenie nauki jako wsparcie polityki klimatycznej i biznesu.
Nowe technologie w energetyce: Uczestnicy debatowali o przyszłości energetyki, czyli o farmach wiatrowych na morzu i lądzie, magazynowaniu energii, wodorze oraz inteligentnych sieciach. Istotnym wątkiem była dekarbonizacja przemysłu i rozwój zielonych technologii.
Eko innowacje i startupy: Dyskusje poświęcone nowatorskim rozwiązaniom ekologicznym, nowym modelom biznesowym i roli sztucznej inteligencji w ochronie środowiska.
Edukacja i komunikacja ekologiczna: Dyskusja łączyła wiedzę o społecznej świadomości ekologicznej oraz skutecznych sposobów mówienia o klimacie. Podjęto temat roli mediów, influencerów i organizacji pozarządowych w kształtowaniu polityki klimatycznej.
– Zmiany są potrzebne. Nasz miks energetyczny jest bardzo wstydliwy na tle całej Europy. Najświeższe dane informują, iż odnawialne źródła energii stanowią mniej niż 20% całej energii. Jest co robić w obliczu zmian energetycznych – apelował Geblewicz.
Swoje wystąpienie miał również Rafał Trzaskowski prezydent Miasta Stołecznego Warszawa. Podkreślił znaczenie znaczenie zielonej energii dla społeczeństwa.
– Stoimy dziś przed koniecznością zmian. Aby zrealizować trzy podstawowe cele, czyli niższe rachunki za prąd, bezpieczeństwo energetyczne i zdrowie. Konieczne jest przeprowadzenia transformacji, która w sposób efektywny te cele spełni. Wiatr i słońce dają nam niezależność. Musimy postrzegać rozwój odnawialnych źródeł energii jako szansę rozwoju – mówił Trzaskowski.
W 2050 roku mamy być neutralni klimatycznie. Jak do tego doprowadzić ?
Zmiany klimatyczne to nie tylko opinie naukowców i aktywistów są to realne zagrożenia. Mowa o deficytach wody, upalnych latach, ulewach, pożarach, wichurach. Transformacja ma pomóc w zatrzymaniu anomalii środowiskowych. W 2050 roku mamy być neutralni klimatycznie. Jak do tego doprowadzić ?
Podczas jednego z paneli dyskutowano, w jaki sposób uzyskać środki na zmianę energetyczną, i czy są one wystarczające.
– Inwestycje nie byłyby możliwe przy potencjale jaki posiadają samorządy lokalne. My możemy stwarzać pewne warunki, wspierać się funduszami unijnymi. Ale bez takich firmy, chociażby jak Orlen, bez takich ludzi z takim doświadczeniem, nie jesteśmy z tego w stanie sami się rozwijać – przekazał wicemarszałek Województwa Lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.
Niewątpliwie Orlen jest jedną z największych firm inwestujących w polską gospodarkę energetyczną.
– Czujemy się trochę odpowiedzialni za przeprowadzenie transformacji. W tej chwili bez transformacji energetycznej Polska nie będzie w stanie przyciągać adekwatnie żadnych nowoczesnych inwestycji. Aby Polska dalej utrzymywała tempo rozwoju, potrzebna jest energia, która będzie miała odpowiedni kolor, będzie zielona. Inwestorzy chcą zielonej energii aby rozwijać zaawansowane projekty – powiedział Artur Osuchowski, członek Zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej Orlen.
Osuchowski podkreślał, iż energia wiatrowa to gwarancja dobrej ceny energii. Polska energia będzie konkurencyjna dla innych krajów.
Orlen wpisuje się w nurt transformacyjny poprzez sieć swoich inwestycji w obszarze projektów OZE, głównie lądowych. Orlen ruszył krok dalej i rozpoczął budowę pierwszej Morskiej Farmy Wiatrowej o nazwie Baltic Power. Farma ma mieć pojemność 1,2 GW.
Nie przypadkowo Forum odbyło się na Pomorzu Zachodnim.
– Byliśmy i zamierzamy wciąż być liderem w Polsce w energetyce wiatrowej zielonej energii – z dumą mówił marszałek Olgierd Geblewicz. Gigantyczna szansa dla nas jest budowa farm wiatrowych na morzu i to już się dzieje.
Równolegle z Forum Ekologicznym rząd RP w trybie obiegowym przyjął ustawy o elektrowniach wiatrowych na lądzie. To istotny krok w dalszym i szybszym rozwoju energii odnawialnej.
Partnerem forum było Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Wydarzenie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej, z projektu pn. „Pomorze Zachodnie-Zielony Region-Wspólny Klimat”.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego