Udział medyka niezbędny przy interwencji umieszczenia dziecka poza rodziną

1 dzień temu
Zdjęcie: karetka


Udział lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarką powinien być zapewniony w każdej sytuacji wymagającej nagłego umieszczenia dziecka poza rodziną, nie tylko ze względu na ocenę stanu zdrowia małoletniego, ale także ze względu na fachową wiedzę i doświadczenie medyka – pisze Rzeczniczka Praw Dziecka do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministry ds. Równości.

Monika Horna-Cieślak zareagowała w ten sposób na przypadki odmowy przyjęcia przez dyspozytora medycznego zlecenia interwencji, w sytuacji konieczności zabezpieczenia dzieci z powodu zagrożenia zdrowia i życia w związku z przemocą domową. Problem sygnalizowała swego czasu dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo w Warszawie, w piśmie do Ministerstwa Zdrowia.

Zadania Państwowego Ratownictwa Medycznego

W odpowiedzi, resort zdrowia wyjaśnił wtedy, iż jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego reagują w momencie wystąpienia stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego i udzielają pomocy ofiarom przemocy domowej, nie biorą jednak udziału w zabezpieczeniach planowych lub interwencyjnych działań podejmowanych przez inne służby. Zdaniem MZ, wezwanie zespołu ratownictwa medycznego wyłącznie w celu oceny stanu zdrowia dziecka przebywającego pod opieką nietrzeźwych rodziców lub też w celu towarzyszenia odebraniu dziecka z rodziny, nie stanowi podstawy do interwencji tego zespołu w ramach systemu PRM. Realizacja tego rodzaju świadczeń powinna odbywać się poza tym systemem.

MZ nawiązało przy tym do art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, w którym decyzję o odebraniu dziecka z rodziny w razie zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową pracownik socjalny podejmuje wspólnie z funkcjonariuszem Policji, a także z lekarzem, lub ratownikiem medycznym, lub pielęgniarką. Zaznaczyło przy tym, iż w przepisach zostały jedynie wymienione zawody medyczne wykonywane przez osoby, które mają uprawnienia do podejmowania takich decyzji. Przepis nie wskazuje jednak na zespoły ratownictwa medycznego. Wykonywanie wskazanych zawodów odbywa się głównie poza systemem – Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Resort podkreślił również, iż sytuacja stwarzająca zagrożenie nie jest tożsama z faktycznym wystąpieniem stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego, w którym to stanie pomocy udziela PRM. Zatem takie zespoły nie powinny być wzywane wyłącznie w celu oceny stanu zdrowia dziecka przebywającego pod opieką nietrzeźwych rodziców lub też w celu towarzyszenia odebraniu dziecka z rodziny na podstawie artykułu 12a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Interwencja Rzeczniczki Praw Dziecka

Z takim stanem rzeczy nie mogła zgodzić się Rzeczniczka Praw Dziecka. W piśmie do Agnieszki Dziemianowicz-Bąk Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Katarzyny Kotuli Ministry ds. Równości wyraziła pogląd, iż udział przedstawiciela jednego z ww. zawodów medycznych powinien być zapewniony w każdej sytuacji wymagającej nagłego umieszczenia dziecka poza rodziną, nie tylko ze względu na konieczność oceny stanu zdrowia małoletniego, ale również ze względu na fachową wiedzę i doświadczenie jakimi dysponuje taka osoba, a które mogą być niezwykle cenne przy podejmowaniu decyzji w sprawie umieszczenia dziecka poza rodziną.

– Konieczne jest zatem ustalenie na jakich zasadach i skąd osoby wykonujące zawód medyczny są wzywane do interwencji tj. czy to są osoby mające podpisaną umowę z jednostką pomocy społecznej do zabezpieczenia tego typu działań na wniosek pracownika socjalnego; czy to są to osoby z określonej jednostki, np. z najbliższego podmiotu leczniczego – pisze Monika Horna-Cieślak.

Zasadne wydaje się również określenie czynności jakie wezwany lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka powinni podjąć. Zwłaszcza czy każdorazowo konieczne jest przeprowadzenie badania dziecka oraz określenie w jakich warunkach to badanie powinno przebiegać.

Rzecznika poprosiła Ministry o informacje – jakie działania zostały podjęte przez resorty, celem zapewnienia każdorazowego udziału przedstawiciela jednego z zawodów medycznych, wymienionych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Pismo do Ministry Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i do Ministry ds. Równości wobec stanowiska MZ

Idź do oryginalnego materiału