UE zaczyna weryfikować wiek. Prototyp aplikacji właśnie wylądował

10 godzin temu

Unia Europejska poinformowała właśnie o postępach prac nad kontrowersyjnymi przepisami. Przedstawiono szereg wytycznych dotyczących ochrony małoletnich w sieci, zaprezentowano też prototyp aplikacji do weryfikacji wieku. Nadchodzące rozwiązania mają zminimalizować ryzyko narażenia dzieci i młodzieży na szkodliwe treści lub zachowania. Nie ma jednak mowy o ograniczeniu możliwości zwykłego przeglądania internetu. Warto zatem zapoznać się z najważniejszymi informacji, by nie paść ofiarą dezinformacji oraz teorii spiskowych.

Unia Europejska ograniczy wolność czy wręcz przeciwnie?

Trudno przejść obojętnie obok absurdalnej sytuacji na linii Unia Europejska – Stany Zjednoczone. Dopiero co dowiedzieliśmy się przecież o niespodziewanej rezygnacji z planów nałożenia podatku cyfrowego na największe amerykański korporacje (Apple, Meta). Opłata miała prosty cel: wyrównanie warunków konkurencji, zwiększenie sprawiedliwości podatkowej oraz zapewnienie krajom członkowskim dodatkowych dochodów z dynamicznie rozwijającej się gospodarki.

  • Koniec tanich zakupów. UE nałoży opłaty na chińskie paczki

Nie od dziś pojawiają się doniesienia o rzekomo obowiązkowej weryfikacji wieku – mechanizmie zabierającym wolność obywatelom. Prawda jest oczywiście nieco łagodniejsza. Zacznijmy zatem od aktualizacji w sprawie kontrowersyjnej aplikacji. Jak informuje Komisja Europejska, wypuszczono właśnie prototyp narzędzia mającego docelowo zadebiutować wewnątrz wszystkich państw członkowskich. Dowiedzieliśmy się zatem jak faktycznie ma ono działać.

Użytkownicy otrzymają łatwy sposób na udowodnienie, iż mają ukończone 18 lat. Gdy to zrobią, otrzymają dostęp do treści zastrzeżonych wyłącznie dla dorosłych. Zachowają jednocześnie pełną kontrolę nad wszelkimi danymi osobowymi (dokładny wiek, tożsamość). Nikt nie otrzyma wglądu w oglądane treści, wątek śledzenia konsumentów można więc wsadzić między bajki. Rozpoczęły się testy aplikacji, zajmą się tym wybrane państwa (Dania, Grecja, Hiszpania, Francja i Włochy). Docelowo usługa zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Unia Europejska stawia na wybór, także władze lokalne otrzymają opcję zintegrowania funkcji z aplikacją krajową. prawdopodobnie w przyszłości rozwiązanie pojawi się na łamach mObywatela. Detale techniczne nie są jeszcze uzgodnione, więc nie trafiły do opinii publicznej. Wdrożenie zaawansowanej weryfikacji wieku zalecane jest właścicielom platform dla dorosłych (m.in. strony pornograficzne) oraz takich stwarzających wysokie ryzyko dla bezpieczeństwa małoletnich. Pojawia się też wzmianka, iż metody zapewniania wieku powinny być dokładne, wiarygodne, solidne, nieinwazyjne i niedyskryminacyjne.

Źródło zdjęcia: unsplash.com (@little_klein)

Co najważniejsze, implementacja rozwiązania będzie OPCJONALNA.

Wytyczne w sprawie ochrony małoletnich – co zalecają unijni regulatorzy?

Odbyły się również inkluzywne i szeroko konsultacje, które zakończyły się opracowaniem wytycznych zapewniających dzieciom wysoki poziom prywatności, bezpieczeństwa oraz ochrony na platformach internetowych. Usługi powinny zatem ograniczyć praktyki mające na celu uzależnić małoletnich i sprawić, by spędzali zbyt dużo czasu w określonych miejscach. Zaleca się też implementację opcji pozwalających na blokowanie lub wyciszanie innych internautów. jeżeli natomiast konto należy do osoby nieletniej, powinien zostać wprowadzony zakaz pobierania stamtąd zdjęć i robienia zrzutów ekranu.

Unia Europejska chce też sprawić, by młodzi użytkownicy mogli dzięki jednego kliknięcia zrezygnować z widoczności określonego rodzaju treści. Warto również wspomnieć o domyślnym zakładaniu kont niewidocznych dla użytkowników nieznajdujących się na liście znajomych. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko kontaktu z nieznajomymi w sieci.

  • Unia zajmie się grami wideo, petycja zebrała milion podpisów

Teraz pozostaje cierpliwie czekać na faktyczne wprowadzenie nowych regulacji i kontrowersyjnej aplikacji. Trudno jednak stwierdzić, kiedy ten przełomowy moment nadejdzie.

Źródło: Komisja Europejska / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@antoine_schibler)

ciekawostkiUnia Europejska
Idź do oryginalnego materiału