Unijne rozwiązania dla bezpieczeństwa dzieci

2 tygodni temu

Regulacje Unii Europejskiej dotyczące zwalczania w sieci materiałów CSAM (child sexual abuse materials) były tematem sejmowej Komisja ds. Dzieci i Młodzieży. Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Hernandez, dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa Sieci Biura RPD.

O tym, iż tworzenie unijnego systemu wykrywania niebezpiecznych treści i zachowań w sieci jest niezbędne mówiła podczas posiedzenia 20 marca posłanka Monika Rosa, przewodnicząca Komisji do spraw Dzieci i Młodzieży (KDiM). Podkreśliła, iż strategię UE pod tym względem ocenia bardzo dobrze.

Przewodnicząca KDiM wskazała na potrzebę szerokiej debaty społecznej na ten temat. Zapowiedziała posiedzenie, na które zostaną zaproszeni ekspertki i eksperci w zakresie przeciwdziałania przemocy i tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla osób małoletnich.

Do kwestii regulacji UE dotyczących CSAM Rzeczniczka Praw Dziecka odniosła się w wystąpieniu generalnym z 28 lutego 2025 r. do Ministra do spraw Unii Europejskiej. Zaznaczyła w nim, iż naszym obowiązkiem jest wypracowanie rozwiązań, które – przy zachowaniu skutecznych gwarancji dla praw podstawowych wszystkich użytkowników Internetu – pozwolą przeciwdziałać rozpowszechnianiu w sieci materiałów przedstawiających dzieci w sytuacjach seksualnych lub pozornie w takich sytuacjach.

Idź do oryginalnego materiału