Uprawnianie do gry zawodników spoza obszaru Unii Europejskiej – regulacje Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zatrudnienie cudzoziemca w Polsce.

plazaglab.pl 1 miesiąc temu

Zatrudnianie cudzoziemców w piłce nożnej – zasady zatrudniania zawodników spoza Unii Europejskiej

W większości polskich klubów piłkarskich zatrudniani są cudzoziemcy. Kluby chętnie sięgają po utalentowanych zawodników z różnych części świata. Jednak zatrudnianie cudzoziemców, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej (UE), wiąże się z określonymi wymogami stawianymi przez przepisy prawa ogólnego oraz przepisy prawa związkowego. Są także pewne ograniczenia, bowiem zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej, obejmują one na przykład liczbę zawodników cudzoziemców spoza obszaru UE, mogących grać w poszczególnych drużynach.

O tym jak skutecznie przejść proces związany z uprawnianiem do gry zawodników – cudzoziemców, zwłaszcza tych spoza Unii oraz o tym co stanowią przepisy w piłce nożnej w sprawie określenia liczby zawodników przeczytacie poniżej.

Proces legalizacji pobytu i zatrudnienia piłkarza spoza UE w Polsce

Czemu mówiąc o obcokrajowcach w piłce nożnej mamy na myśli głównie tych pochodzących spoza Unii Europejskiej?

W rozumieniu przepisów PZPN (uchwał zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej), zawodnik cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej to obcokrajowiec posiadający obywatelstwo inne niż kraju członka Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, tj. kraju innego niż: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy.

Co zrobić by cudzoziemiec spoza UE mógł zostać zakontraktowany w klubie piłkarskim?

Aby cudzoziemiec spoza UE mógł legalnie przebywać na terytorium RP, a następnie grać w polskiej drużynie piłkarskiej, konieczne jest spełnienie określonych wymagań prawnych. Każdy piłkarz spoza UE musi uzyskać odpowiednie dokumenty, które legalizują jego pobyt w Polsce oraz zezwolenie na pracę, jeżeli działać będzie jako zawodnik profesjonalny.

Legalizację pobytu cudzoziemca w Polsce regulują, m.in.:
  • Ustawa z dnia 1 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach, która określa zasady i warunki wjazdu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego, tryb postępowania oraz organy adekwatne w tych sprawach,
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 roku w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

Zatem pierwszym i najważniejszym warunkiem jest uzyskanie zezwolenia na pobyt np. jednolitego, tj. zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Po uzyskaniu zezwolenia na pobyt w Polsce i pracę, następnym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby cudzoziemiec mógł w Polsce legalnie podjąć pracę w klubie piłkarskim, jest dostarczenie organowi prowadzącemu rozgrywki pełnej dokumentacji potwierdzającej legalizację pobytu.

Zawodnicy profesjonalni a amatorzy spoza UE

Zatrudnianie zawodników cudzoziemców nieco różni się w zależności od ich statusu – czy są to profesjonalni zawodnicy, czy amatorzy.

Przepisy wskazują, iż zawodnik – cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika. Uprawnienie to nastąpić po dostarczeniu organowi prowadzącemu rozgrywki wyżej wspomnianej dokumentacji zawodnika zezwalającej na pobyt na terytorium Polski.

Dopuszcza się uprawnienie do klubu IV ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz III ligi i niższych klas rozgrywkowych kobiet jednego zawodnika – cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika cudzoziemca w Polsce.

W obu przypadkach, wymagane jest zatem uzyskanie dokumentów potwierdzających legalizację pobytu i zatrudnienia na terytorium RP oraz następnie zatwierdzenie niniejszego przez związek piłki nożnej poprzez tzw. rejestrację zawodnika.

Uprawnianie do gry zawodników cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w klubach piłkarskich – rejestracja zawodników

Zasady i tryb zgłaszania oraz potwierdzania zawodników reguluje Uchwała nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej.

Nadto, uprawnienie do gry w klubie w drużynie seniorów może nastąpić po zarejestrowaniu zawodnika w systemie Extranet (System Extranet PZPN służy do realizacji celów statutowych, w szczególności w związku z koniecznością administrowania bieżącą działalnością, w tym organizowania i przeprowadzania szeroko rozumianych rozgrywek piłki nożnej oraz innych wydarzeń i działań związanych z promocją i popularyzacją tej dyscypliny sportowej).

Warunki uprawniające zawodników spoza obszaru Unii Europejskiej do gry – wymogi dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w piłce nożnej

Jak już wskazano wyżej, zawodnik cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może zostać zatrudniony (zakontraktowany) przez każdy klub bez względu na klasę rozgrywkową. Nie ma szczególnych ograniczeń w tym zakresie, a zatem do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej.

Ograniczenia pojawiają się w zakresie liczebności obcokrajowców spoza obszaru unii europejskiej mogących równocześnie występować w danym meczu.

W sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej koniecznym jest sięgnięcie do przepisów regulaminów wewnętrznych PZPN (liczbę zawodników w poszczególnych meczach określają odrębne przepisy związkowe).

Regulacje dotyczące tej materii znajdują się treści Uchwały nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w okresie 2019/2020 i następnych, która wskazuje, iż w każdym meczu mistrzowskim lub pucharowym może występować równocześnie na boisku określona liczba zawodników – cudzoziemców spoza UE.

I tak na przykład:

  • w rozgrywkach Ekstraklasy i Pucharu Polski na szczeblu centralnym liczba ta nie ma żadnych ograniczeń.
  • w rozgrywkach 1. Ligi liczebność została określona na dwóch zawodników,
  • z kolei w rozgrywkach 2. Ligi, 3. Ligi i niższych klas rozgrywkowych do gry w drużynie podczas meczów uprawniony jest wyłącznie jeden zawodnik – cudzoziemiec spoza obszaru UE.

Jednocześnie, co bardzo ważne, obowiązujące przepisy uchwały dotyczącej statusu zawodników wskazują, iż w każdym zespole każdego klubu musi być potwierdzonych i uprawnionych do gry co najmniej ośmiu zawodników posiadających obywatelstwo polskie. Oznacza to, iż kluby nie mogą uzupełnić składu drużyny wyłącznie zawodnikami spoza Polski.

Uchwała PZPN określa także liczebność zawodników w rozgrywkach Ekstraligi kobiet oraz niższych klas rozgrywkowych kobiet oraz w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi Futsalu i niższych lig zarówno kobiet jak i mężczyzn oraz Halowego Pucharu Polski.

Uwaga!

Obecnie ograniczenia co do obecności na boisku (w rozgrywkach piłki nożnej) obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, o których mowa powyżej, nie dotyczą zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie oraz zawodników, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek danego sezonu kończą 15 rok życia i młodszych.

Zmiany w zakresie dotyczące warunków pobytu obcokrajowca na terytorium RP

W okresie obowiązującego uprawnienia zawodnika do gry, klub jest odpowiedzialny, pod rygorem kary dyscyplinarnej, o której mowa w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN, za niezwłoczne poinformowanie organów prowadzących rozgrywki o jakichkolwiek zmianach dotyczących legalizacji pobytu i zatrudnienia zawodnika na terytorium RP. To właśnie klub ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość informacji i danych osobowych podanych w złożonych dokumentach.

Zmiany przynależności klubowej przez obcokrajowców i dokumentacja z tym związana

W przypadku zmiany przynależności klubowej zawodników spoza UE obowiązują określone zasady, które regulują proces transferu. Dokumentacja zawodników musi zostać uzupełniona i zatwierdzona przez polski związek piłki nożnej. Zgodnie z zasadami zmian przynależności klubowej, zawodnik spoza UE, który przenosi się do innego klubu w Polsce, zobowiązany jest dostarczyć organowi prowadzącemu rozgrywki dokumentację potwierdzającej legalizację pobytu i zatrudnienie na terytorium RP. Jest to ważne, aby uniknąć sytuacji, w której zawodnik gra bez ważnych uprawnień, co mogłoby prowadzić do konsekwencji prawnych dla klubu i samego zawodnika. Za wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego regulamin dyscyplinarny PZPN przewiduje kary.

I tu znów wspomnieć należy, iż cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry w drużynie seniorów wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika.

Utrata prawa do legalnego pobytu

Utrata prawa legalnego pobytu na terytorium RP i/lub zezwolenia na pracę stanowi podstawę do cofnięcia lub zawieszenia przez organ prowadzący rozgrywki uprawnienia zawodnika do gry.

Podsumowanie

Zatrudnianie cudzoziemców w polskich klubach piłkarskich niesie ze sobą wiele korzyści, ale wiąże się również z koniecznością przestrzegania określonych przepisów i regulacji. Liczba zawodników spoza UE, którzy mogą występować w klubie, jest ściśle regulowana, a kluby muszą dostarczyć niezbędną dokumentację, aby uzyskać uprawnienie do gry w drużynie seniorów. W rezultacie proces zatrudnienia cudzoziemców wymaga współpracy z instytucjami migracyjnymi – urzędami państwowymi oraz spełnienia wymagań PZPN, co stanowi wyzwanie, ale jednocześnie umożliwia wprowadzenie do drużyny dowolnej liczba zawodników – cudzoziemców o wysokich umiejętnościach i różnorodnych doświadczeniach.

Nasza kancelaria nie tylko doradza, ale także prowadzi wszelkie sprawy związane z legalizacją pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejsze usługi świadczymy także w językach obcych. Działamy w tym zakresie na obszarze całej Polski.

W przypadku chęci uzyskania pomocy z naszej strony, zachęcamy do kontaktu.

Autor:

Oliwia Babiarz

Idź do oryginalnego materiału