Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

1 rok temu

fot. Unsplash

Dzisiejszy wpis dotyczy tematu uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce. Kiedy sąd polski uzna wyrok rozwodowy wydany przez sąd zagraniczny?

Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

Kiedy wystarczy rejestracja rozwodu?

Tryb uznania wyroku rozwodowego wydanego przez sąd zagraniczny uzależniony jest od daty jego wydania oraz od tego czy został wydany przez sąd państwa należącego do Unii Europejskiej, czy też przez sąd państwa spoza terytorium UE.

Wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw członkowskich UE od 1 maja 2004 roku są bezpośrednio uznawane przez polskie władze i podlegają jedynie procedurze rejestracji. Taką procedurę można przeprowadzić w Polsce w urzędzie stanu cywilnego lub za pośrednictwem konsula.

Podobnie wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw niebędących członkami UE od 1 lipca 2009 roku są także bezpośrednio uznawane w Polsce i podlegają jedynie procedurze rejestracji.

Istotna jest data rozwodu

Jednakże wyroki rozwodowe wydane przez sądy państw członkowskich UE przed 1 maja 2004 roku lub przez sądy pozostałych państw przed 1 lipca 2009 roku mogą zostać uznane na terytorium Polski tylko w wyniku przeprowadzenia postępowania przed polskim sądem okręgowym.

Który sąd okręgowy orzeknie w Twojej sprawie?

Uznanie wyroku sądu zagranicznego wydanego przed 1 maja 2004 roku (w przypadku wyroków sądów państw członkowskich UE) lub przed 1 lipca 2009 roku (w przypadku wyroków sądów państw spoza UE) dotyczącego obywatela polskiego, gdy jedna ze stron zamieszkuje w Polsce, orzeknie sąd okręgowy adekwatny dla jej miejsca zamieszkania w Polsce.

Natomiast uznanie wyroku sądu zagranicznego dotyczącego obywatela polskiego w przypadku, gdy obie strony mieszkają za granicą, orzeknie Sąd Okręgowy w Warszawie, VI Wydział Rodzinny Odwoławczy mieszczący się pod adresem: Aleja Solidarności 127, 00-951 Warszawa, szczegóły znajdziesz tutaj.

Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

Jakie dokumenty są potrzebne do uznania wyroku przez sąd polski?

Do wniosku o uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego należy załączyć następujące dokumenty:

  • wyrok rozwodowy w oryginale wraz z zaświadczeniem adekwatnego sądu, iż wyrok jest prawomocny,

Ponadto o ile wyrok rozwodowy jest zaoczny, to musisz także przedstawić zaświadczenie, iż wezwanie zostało doręczone stronie nieobecnej.

  • tłumaczenie przysięgłe wyroku rozwodowego na język polski sporządzone przez tłumacza przysięgłego zarejestrowanego na liście tłumaczy przysięgłych w Polsce,
  • skrócony odpis aktu małżeństwa z urzędu stanu cywilnego w Polsce – gdy małżeństwo było zawarte w Polsce lub zarejestrowane w polskich księgach stanu cywilnego.

Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

Opłata sądowa od wniosku o uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego wynosi 300 zł.

Na rozstrzygnięcie sądu w sprawie uznania Twojego zagranicznego wyroku rozwodowego poczekasz przeciętnie ok. 3 miesiące.

Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

Kiedy sąd polski odmówi uznania zagranicznego wyroku rozwodowego?

Otóż polski sąd okręgowy odmówi uznania zagranicznego wyroku rozwodowego w siedmiu sytuacjach. Między innymi nastąpi to, gdy wyrok nie jest prawomocny w państwie, w którym został wydany. Podobnie, gdy pozwanemu, który nie wdał się w spór co do istoty sprawy, nie doręczono należycie i w czasie umożliwiającym podjęcie obrony pisma wszczynającego postępowanie. Dodatkowo, odmowa uznania nastąpi, o ile uznanie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (klauzula porządku publicznego).

Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

Gawor Kancelaria Prawna specjalizuje się w reprezentowaniu klientów w postępowaniach sądowych o uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego.

Nie musisz przyjeżdżać do Polski Wystarczy, iż udzielisz nam pełnomocnictwa, a my załatwimy formalności za Ciebie.

Umów się na konsultację, możliwe są także konsultacje online.

O tym, jak zarejestrować zagraniczny rozwód w Polsce przeczytasz tutaj.

Więcej informacji w tym filmie: https://www.youtube.com/embed/thu0sb-BqT4

Idź do oryginalnego materiału