Rzeczniczka Praw Dziecka negatywnie zaopiniowała projekt deregulacji ustawy –Prawo oświatowe. RPD zakwestionowała nowelizację art. 15 ustawy – Prawo oświatowe wprowadzającą możliwość zatrudnienia w przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia także innych zajęć niż zajęcia rozwijające zainteresowania.
Zapewnić dzieciom adekwatną opiekę
– W mojej ocenie nie jest zasadne dopuszczenie do prowadzenia zajęć w przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem, a zatem nieposiadającej wymaganych kwalifikacji. Praca nauczyciela w przedszkolu jest wyjątkowo wymagająca i odpowiedzialna, a przewidziane aktualnie przepisami prawa kwalifikacje niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela mają zapewniać, iż do pracy z dziećmi w przedszkolu dopuszczone będą tylko te osoby, które gwarantują odpowiedni poziom przygotowania merytorycznego oraz są w stanie zapewnić powierzonym im dzieciom adekwatną opiekę, wychowanie i bezpieczeństwo w trakcie prowadzonych zajęć – napisała do MEN w wystąpieniu z 21 czerwca Monika Horna Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.
Odpowiedzialność dyscyplinarna
Zdaniem RPD, liczba monitorowanych przez nią postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec nauczycieli wskazuje, iż zmniejszanie wymagań, które muszą spełniać osoby prowadzące zajęcia w przedszkolu, nie jest adekwatnym kierunkiem.
– Osoby, które będą zatrudnione w przedszkolu w oparciu o nowe przepisy, nie będą podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Rozwiązanie takie należy uznać za niewłaściwe, gdyż nie będzie to umożliwiało pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej wszystkich osób prowadzących zajęcia w przedszkolu za czyny naruszające prawa i dobro dziecka – zwraca uwagę Monika Horna-Cieślak.
Proponowane zmiany w ustawie
Jak wskazują autorzy projektowanych przepisów, obecny przepis art. 15 ust. 1 ustawy przewiduje możliwość zatrudnienia w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem wyłącznie do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania dzieci, a nie do zajęć wychowania przedszkolnego, w trakcie których jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
Proponowana zmiana przewiduje rozszerzenie zakresu stosowania rozwiązania umożliwiającego zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć prowadzonych w przedszkolu, a nie tylko do zajęć rozwijających zainteresowania dzieci.
Zatrudnienie to miałoby następować w uzasadnionych przypadkach i za zgodą kuratora oświaty, a przygotowanie osoby niebędącej nauczycielem będzie musiało być uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.