W tych przypadkach rodzic może domagać się alimentów od dziecka. Dla sądu najważniejszy jest jeden warunek

23 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Pawel Kacperek / iStock


Alimenty kojarzą się większości osób z przypadkami, gdy rodzic przekazuje pieniądze na niepełnoletnie dzieci. Czasami jednak sąd może wyznaczyć też alimenty na rodzica i wówczas do ich płacenia będą zobowiązane dorosłe dzieci. Do takich sytuacji dochodzi tylko w określonych okolicznościach.
Rodzina, zwłaszcza ta najbliższa, z założenia powinna się wspierać bez interwencji osób trzecich. Dotyczy to również aspektów finansowych. Życie pisze jednak różne scenariusze i w niektórych sytuacjach interweniować może sąd. Jednocześnie należy podkreślić, iż samo pokrewieństwo nie wystarczy do powstania obowiązku alimentacyjnego.


REKLAMA


Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione


Kiedy należą się alimenty dla rodzica? Niedostatek rodzica a obowiązek alimentacyjny
Jak wyjaśnia portal Infor, wspieranie rodziców to obowiązek istniejący z mocy prawa, choćby jeżeli nie został on potwierdzony orzeczeniem sądu. Należy tu przytoczyć przede wszystkim art. 87. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi o obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodziców i dzieci. Ponadto art. 128. tego dokumentu mówi o obowiązku dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby, także środków wychowania. Obejmuje to krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Dla potrzeb tego artykułu najistotniejszy wydaje się jednak być art. 133. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku (nie dotyczy to alimentów względem dziecka, które nie może jeszcze samodzielnie się utrzymać). Co to dokładnie oznacza?
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2021 roku (II USKP 89/21) definiuje niedostatek jako stan, gdy "uprawniony nie może w pełni własnymi siłami, z własnych środków, zaspokoić swych usprawiedliwionych potrzeb". W wyroku podkreślono, iż chodzi tu zarówno o potrzeby materialne, jak i niematerialne. Będą to zatem przede wszystkim przypadki, gdy świadczenie emerytalne albo rentowe rodzica jest na tyle niskie, iż nie pozwala na opłacenie rachunków czy pokrycie kosztów podstawowych zakupów, w tym leków. Z drugiej strony sytuacja dorosłego dziecka również ma tu duże znaczenie.


Kiedy nie płaci się alimentów na rodzica? Te czynniki sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu alimentów
Alimenty są zawsze ustalane przez sąd indywidualnie i możliwości dorosłego dziecka będą mieć na nie ogromny wpływ. Istotne będą przy tym jego dochody oraz sytuacja życiowa, np. posiadanie własnych dzieci na utrzymaniu. Co ważne, obowiązek alimentacyjny nie musi przybierać formy świadczenia pieniężnego. Pomoc rodzicowi może wiązać się z dostarczeniem mu żywności, ubrań, leków czy opału.
Zobacz też: Zapłaciła podatek, potem odebrano jej spadek. Skarbówka nie chciała oddać pieniędzyOsobną kwestią są sytuacje, gdy rodzic pozostaje w niedostatku z własnej winy. Przykładowo:


nie podejmuje pracy, pomimo umiejętności jej podjęcia;
lekkomyślnie rezygnuje z pracy;
nie ubiega się o świadczenia emerytalne bądź rentowe, pomimo zaistnienia przesłanek do ich przyznania.


Wówczas obowiązek alimentacyjny wobec rodzica nie powstaje. Roszczeń alimentacyjnych wobec dziecka są również pozbawione osoby, które utraciły wcześniej władzę rodzicielską, porzuciły dziecko lub dopuściły się innych budzących dezaprobatę czynów przeciwko dziecku czy rodzinie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału