Webinar: Dzieci w drodze. Sytuacja dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Polsce

2 tygodni temu

Już 24 czerwca br. o godz. 18:30 odbędzie się webinar, który będzie poświęcony dzieciom w drodze, czyli dzieciom z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, które bez opieki dorosłych trafiają do Polski.

Sytuacja dzieci cudzoziemskich w Polsce

W ostatnich latach rośnie liczba dzieci cudzoziemskich przybywających do Polski – często w wyniku konfliktów zbrojnych, kryzysów humanitarnych czy przymusowej migracji. Są to dzieci, które nierzadko doświadczyły traumy, rozłąki z rodziną i wielu trudnych przeżyć. Objęcie ich opieką stanowi coraz większe wyzwanie – nie tylko w wymiarze formalnym, ale także emocjonalnym, kulturowym i edukacyjnym. Skuteczna pomoc wymaga zarówno empatii i wiedzy, jak i rozwiązań systemowych, specjalistycznego wsparcia oraz sprawnej współpracy międzyinstytucjonalnej.

Dane, problemy systemowe i postulaty zmian

Podczas webinaru przedstawione zostaną najnowsze dane międzynarodowe i krajowe dotyczące liczby dzieci migrujących bez opiekunów oraz tych z doświadczeniem uchodźstwa. Szczególny nacisk zostanie położony na problem braku spójnego i skutecznego systemu gromadzenia danych w Polsce, co znacząco utrudnia diagnozowanie potrzeb i podejmowanie adekwatnych działań.

Porozmawiamy także o największych wyzwaniach systemowych i prawnych, na które zwraca uwagę Biuro Rzecznika Praw Dziecka – w tym brak dostępu małoletnich cudzoziemców bez opieki do pieczy zastępczej dostosowanej do ich specyficznych potrzeb oraz trudnościach związanych z zapewnieniem im odpowiedniej reprezentacji prawnej. Omówimy także postulaty zmian w tym zakresie, nawiązując do wspólnych wystąpień RPD i RPO oraz przygotowanych propozycji legislacyjnych.

Życie i integracja dzieci cudzoziemskich w Polsce

Ważną częścią spotkania będzie omówienie realiów codziennego życia dzieci z doświadczeniem uchodźstwa i migracji w Polsce – tego, jak odnajdują się w obecnym systemie, co im pomaga, a co utrudnia rozwój i integrację. Uczestnicy usłyszą również o wyzwaniach, z jakimi mierzą się osoby wspierające te dzieci, a także o historiach – zarówno tych dramatycznych, jak i tych, które zakończyły się sukcesem.

Dla kogo jest webinar?

Webinar skierowany jest do wszystkich, którym bliskie są prawa dzieci – przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, nauczycieli, psychologów, pracowników socjalnych, urzędników oraz każdej osoby zainteresowanej tematyką migracji i ochrony najmłodszych. To zaproszenie do wspólnej refleksji i poszukiwania rozwiązań, które pozwolą dzieciom w drodze żyć w Polsce bezpiecznie, z godnością i nadzieją na przyszłość.

Ekspertki i prowadząca

Ada Tymińska – pracownica Zespołu Badawczego w Biurze RPD. Antropolożka i prawniczka. Doktorantka Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej. Jej doktorat przygotowywany pod opieką dr hab. Marty Rakoczy (IKP UW) oraz dr hab. Witolda Klausa (INP PAN) dotyczy sytuacji dzieci bez opieki w Polsce. Badania doktoranckie realizuje ze wsparciem Instytutu Nauk Prawnych PAN w ramach grantu PRELUDIUM 22.

Anna Fabisiak-Pawłowska – pedagożka od 11 lat związana z instytucjonalną pieczą zastępczą. Wcześniej, w ramach działalności organizacji pozarządowych, pracowała w nieistniejących już warszawskich ośrodkach dla uchodźców oraz w obozie dla uchodźców z Liberii i Sierra Leone w Ghanie. Od 25 lat zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw dziecka.

Webinar poprowadzi Agnieszka Matejczuk – główna specjalistka Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych w Biurze RPD, prawniczka i aplikantka adwokacka specjalizująca się w prawie migracyjnym. Ma doświadczenie w udzielaniu porad prawnych cudzoziemcom, w tym w roli kuratora małoletnich cudzoziemców bez opieki oraz prowadzeniu szkoleń z zakresu praw osób migrujących.

Jak dołączyć?

Transmisja webinaru będzie dostępna na profilach Rzeczniczki Praw Dziecka na Facebooku i

.

Idź do oryginalnego materiału