Webinarium: Czy idea powołania międzynarodowego trybunału dla Ukrainy jest już martwa? Poniedziałek, 9 czerwca 2025 r., godz. 18:00-19:30.
Webinarium jest organizowane przez Project Sunflowers i Kraków Center For International Criminal Justice (KCICJ) przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydarzenie to realizowane jest w ramach współpracy między Fundacją Sunflowers, realizującą Projekt Sunflowers, oraz Krakowskim Centrum Międzynarodowego Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych i kierowane jest do prawników oraz działaczy na rzecz ochrony praw człowieka.
W trójgłosie na temat idei powołania międzynarodowego trybunału dla Ukrainy udział wezmą: doktor Ganna Yudkivska, profesor Kai Ambos oraz profesor Michael A. Newton.
Doktor Ganna Yudkivska w tej chwili pełni funkcję Przewodniczącej grupy roboczej ONZ ds. arbitralnych zatrzymań i jest Wiceprezeską Europejskiego Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego. W latach 2010-2022 doktor Yudkivska była Sędzią w Europejskim Trybunale Praw Człowieka z ramienia Ukrainy.
Profesor Kai Ambos pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego, Postępowania Karnego, Prawa Porównawczego, Międzynarodowego Prawa Karnego i Międzynarodowego Prawa Publicznego na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze (Niemcy), p.o. dyrektora Instytutu Prawa Karnego i Wymiaru Sprawiedliwości na tymże uniwersytecie, a także dyrektora Centro de Estudios de Derecho Penal y Procesal Penal Latinoamericano (CEDPAL) Uniwersytetu Georga Augusta w Getyndze. Od 2017 r. jest sędzią w Kosowskich Izbach Specjalistycznych (KSC). Profesor Ambos wpisany jest też na listę doradców Międzynarodowego Trybunału Karnego, a także doradców kolumbijskiej Specjalnej Jurysdykcji na rzecz Pokoju.
Profesor Michael A. Newton jest ekspertem w dziedzinie terroryzmu, odpowiedzialności, międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości i prowadzenia działań wojennych. Był biegłym sądowym w procesach związanych z terroryzmem, zarówno przed sądami krajowymi, jak i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości., gdzie ponadto jest wpisany na listę doradców. Na Uniwersytecie Vanderbilt opracował i prowadzi innowacyjne Laboratorium Praktyki Prawa Międzynarodowego, które zapewnia pomoc ekspercką sędziom, prawnikom, ustawodawcom, rządom i decydentom na całym świecie, a także kieruje Międzynarodowym Programem Studiów Prawniczych. Profesor Newton pełnił funkcję starszego doradcy ambasadora ds. zbrodni wojennych w Departamencie Stanu USA. Negocjował „Elementy zbrodni” dla Międzynarodowego Trybunału Karnego. Był zaangażowany w koordynację wsparcia USA dla mechanizmów odpowiedzialności na całym świecie, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym. Pełnił funkcję przedstawiciela USA w Misji Planowania ONZ dla Specjalnego Trybunału Sierra Leone. Jest też członkiem Międzynarodowego Instytutu Prawa Humanitarnego w San Remo we Włoszech. Profesor Newton zasiadał w radzie wykonawczej Amerykańskiego Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego oraz jako zaproszony ekspert w grupie zadaniowej ds. zapobiegania ludobójstwu, utworzonej przez Amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu i Amerykański Instytut Pokoju.
Spotkanie moderować będzie profesor Piotr Hofmański, dyrektor KCICJ, sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w latach 2015-2024 i jego Prezydent w latach 2021-2024.
Link do rejestracji: https://us02web.zoom.us/meeting/register/EEBcsLU-SKSuXd_clzmHGQ#/registration
Wydarzenie obędzie się w języku angielskim.