Whistleblowing. Cykl publikacji DZP w Rzeczpospolitej #2

8 miesięcy temu

Ochrona sygnalistów już niedługo stanie się elementem naszego biznesowego ekosystemu.

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów niedawno otrzymał sejmowy numer druku. Jeszcze w tym miesiącu pochyli się nad nim Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Tydzień temu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł zaś, iż Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów. Temat sygnalistów jest zatem coraz bardziej palący.

DZP kontynuuje swój cykl o whistleblowing na łamach Rzeczpospolitej. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi publikacjami!

Procedura zgłoszeń wewnętrznych musi określać kanały zgłoszeń

Jeżeli organizacja chce rzetelnie podejść do tematu ochrony sygnalistów, już dziś powinna przeanalizować, jakie kanały zgłoszeń nieprawidłowości będą optymalne dla jej pracowników i innych powiązanych z nią osób.

O tym nad jakimi rozwiązaniami w tym zakresie warto się pochylić pisze w Rzeczpospolitej Sylwester Silski.

LINK

Dobra wiara zapewni ochronę sygnaliście

Osoba zgłaszająca nieprawidłowości będzie chroniona przed działaniami odwetowymi, o ile będzie działała w przekonaniu, iż po pierwsze przekazuje informacje prawdziwe, a po drugie – iż wskazują one na naruszenie prawa.

O tym jak rozumieć dobrą wiarę sygnalisty dowiemy się od dr Anny Hlebickiej-Józefowicz i Gniewomira Wycichowskiego-Kuchty.

LINK

Decyzja o przyjmowaniu zgłoszeń anonimowych należy od pracodawcy

Zgodnie z projektowaną ustawą o ochronie sygnalistów, w procedurze zgłoszeń wewnętrznych należy określić tryb postępowania z informacjami o naruszeniach prawa zgłoszonymi anonimowo.

O tym co może wiązać się z różnymi decyzjami w sprawie wyboru trybu postępowania ze zgłoszeniami anonimowymi dowiemy się od Sylwestra Silskiego.

LINK

Idź do oryginalnego materiału