Więcej miejsc dla matek w kryzysie bezdomności. Resort rodziny odpowiada na apel RPD

20 godzin temu

O podjęcie inicjatyw, których celem jest zwiększenie liczby miejsc w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży apelowała Rzeczniczka Praw Dziecka do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

System wspierania

W piśmie z 20 maja do resortu rodziny Monika Horna-Cieślak wskazała na ogromne znaczenie, jakie mają w systemie wspierania osób w kryzysie bezdomności i zapobiegania jej powstawania domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

– Konieczność zapewnienia schronienia dzieciom i ich rodzicom/opiekunom, czy to na czas kryzysu, czy w okresie oczekiwania na rozwiązanie problemu mieszkaniowego, powoduje, iż miejsca w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży zawsze będą potrzebne, pomimo dążenia do deinstytucjonalizacji usług w obszarze bezdomności – pisała Rzeczniczka.

Więcej miejsc dla matek w kryzysie bezdomności

Domy dla matek

Prowadzenie domów dla matek z małoletnimi i kobiet w ciąży jest zadaniem własnym powiatu. Decyzja w zakresie sposobu realizacji tego zadania należy do samorządu. o ile powiat nie prowadzi samodzielnie tego typu placówki, może zlecić jego prowadzenie podmiotowi niepublicznemu, który działa w tym zakresie na jego terenie lub podpisać porozumienie z inną jednostką samorządu terytorialnego w celu zabezpieczenia realizacji tego zadania.

Odpowiedź MRPiPS

– Liczba tego typu placówek na terenie kraju jest mała. Ministerstwo Rodziny dostrzegając ten problem występowało zarówno do starostów powiatów, jak i wojewodów sprawujących nadzór nad realizacją zadań samorządów wskazując, iż zadania wynikające iż świadczenia pomocy w formie interwencji kryzysowej realizowane są przez samorządy powiatowe w sposób niewystarczający, co może stwarzać zagrożenie nieudzielenia odpowiedniej do potrzeb pomocy osobom będącym w stanie kryzysu lub dotkniętym różnego typu zdarzeniami losowymi – wskazuje w odpowiedzi z 17 czerwca Katarzyna Nowakowska, wiceministra w resorcie rodziny.

Odpowiedź MRPiPS na wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka z 20 maja

Ministerstwo apelowało o podjęcie działań mających na celu realizację zadań związanych ze świadczeniem wsparcia w formie interwencji kryzysowej w takim wymiarze i zakresie, aby każda osoba dotknięta zdarzeniem losowym lub inną sytuacją kryzysową miała możliwość wsparcia w formie schronienia świadczonego przez dedykowane do tych zadań specjalistyczne placówki, jakimi są m.in. domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, a tym samym wywiązywanie się przez samorządy powiatowe z realizacji ustawowo im przypisanych zadań.

Podejmowane działania

Ponadto względu na małą liczbę placówek Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmował i podejmuje działania mające na celu rozwój sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

Corocznie od roku 2017 Minister Rodziny udziela wsparcia finansowego samorządom powiatowych w realizacji ich zadania własnego tj. rozwoju sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Efektem rzeczowym udzielonego wsparcia jest m.in. utworzenie siedemnastu nowych domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży dysponujących 333 miejscami oraz dofinansowanie funkcjonowania czterech istniejących domów skutkujące utworzeniem 88 nowych miejsc.

– Należy jednak wskazać, iż zainteresowanie samorządów powiatowych tworzeniem nowych domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży jest małe – podkreśla wiceministra Katarzyna Nowakowska.

MRPiPS przekazało wykaz domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży ze wskazaniem liczby domów, ich usytuowania oraz liczby miejsc.

Idź do oryginalnego materiału