Wolne w Wielki Piątek zależy od firmy

9 miesięcy temu

Wielkanoc za pasem i niektóre firmy rozważają przyznanie pracownikom dodatkowego dnia wolnego, np. Wielkiego Piątku, na przygotowania do świąt.

– Każdy pracodawca może tak zrobić. Nie ma tutaj ograniczeń, gdyż jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników – mówi Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski.

Ekspertka wskazuje, iż taki krok nie może powodować obniżenia wynagrodzenia za pracę. – Ten przywilej nie ma też wpływu na urlop pracownika czy na wymiar jego czasu pracy – dodaje.

Zdaniem mec. Wilczyk zasadniczo nie ma także przeszkód, aby pracodawca ustalił Wielki Piątek dniem wolnym w zamian za odpracowanie go w innym czasie.

– To on bowiem ustala rozkład czasu pracy – wskazuje. Zwraca przy tym uwagę, iż takie ustalenia mogą nastąpić na etapie tworzenia grafiku na kolejny okres lub poprzez zmianę już przyjętego harmonogramu.

– Choć przepisy nie określają trybu takiej zmiany, przyjmuje się, iż jest to dopuszczalne. Modyfikacja grafiku powinna być wprowadzona z odpowiednim wyprzedzeniem (tj. przynajmniej na siedem dni przed), tak aby pracownicy mieli czas przygotować się do pracy w innym dniu – dodaje ekspertka.

Prawnicy wskazują jednocześnie, iż zasady zmiany grafiku bardzo często są określone w regulacjach wewnętrznych pracodawcy, a w szczególności w regulaminie pracy. Konieczne jest zatem sprawdzenie, czy te wewnątrzzakładowe przepisy nie przewidują konkretnych rozwiązań.

Co ważne, odpracowanie dnia wolnego powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym udzielono wolnego.

– Sytuacja komplikuje się natomiast, gdy rozkład czasu pracy wynika wprost z regulaminu pracy (np. poprzez wskazanie, iż jest ona świadczona wyłącznie od poniedziałku do piątku albo iż soboty są dniami wolnymi). W takiej sytuacji wyznaczenie np. soboty jako dnia, w którym wolne można odpracować, będzie wymagać zmiany regulaminu – podsumowuje mec. Wilczyk.

Idź do oryginalnego materiału