Wyroby tytoniowe. Zdrowie dzieci wymaga ochrony

3 dni temu
Zdjęcie: Ręce trzymające papierosy i e-papieros


Rzeczniczka Praw Dziecka w wystąpieniu do Ministerstwa Zdrowia wskazała na te obszary ochrony dzieci przed następstwami używania wyrobów tytoniowych, które wciąż wymagają natychmiastowych i skutecznych działań państwa.

Monika Horna-Cieślak w piśmie z 12 kwietnia podkreśliła, iż w pełni popiera kierunki zmian proponowane przez resort zdrowia, w tym wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów.

Obszary, które w ocenie RPD wymagają podjęcia natychmiastowych i skutecznych działań przez państwo to przede wszystkim kwestia kontroli i nadzoru nad składem oraz bezpieczeństwem stosowania dostępnych na rynku wyrobów do palenia lub innego zażywania (np. tzw. snusy). Zarówno tych zawierających nikotynę, jak i beznikotynowych. Problemem jest też realne wykonywanie zakazu udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18 – tj. zakazu wynikającego z art. 6 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

W związku z tym Monika Horna-Cieślak, poprosiła o możliwie najszybsze podjęcie działań na rzecz dokonania rzetelnej oceny faktycznego realizowania przez sprzedawców zakazu sprzedaży.

Wystąpienie RPD do Minister Zdrowia

Z dostępnych badań na temat używania przez dzieci i młodzież papierosów i e-papierosów wynika, iż młodzi ludzie nie mają większych trudności z ich zakupem. Z przeprowadzonego w 2020 r. na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka badania wśród polskiej młodzieży wynika, iż samodzielnie produkty te kupuje aż 56 proc. palących 16- i 17-latków, głównie w sklepach z e-papierosami, kioskach i supermarketach. Dla 3 proc. z nich e-papierosy kupują rodzice, a 36 proc. korzysta z pomocy pełnoletnich znajomych.

Monika Horna-Cieślak stoi na stanowisku, iż należy wzmocnić element weryfikacji wieku kupującego produkty poprzez nałożenie na sprzedawców obowiązku dokonywania takiej weryfikacji. w tej chwili sprzedawcy mogą, ale nie muszą sprawdzać wieku kupującego.

W świetle rosnącego trendu używania smakowych, jednorazowych e-papierosów, Rzeczniczka spytała także Ministerstwo Zdrowia o wdrożone i planowane działaniach resortu w sprawie używania tych produktów. Popularnością zaczynają cieszyć się także saszetki, woreczki nikotynowe i beznikotynowe. W znacznej mierze trend ten odnosi się do osób poniżej 18. roku życia. Ma na to wpływ niewątpliwie działanie wytwórców tych produktów polegające na oferowaniu słodkich i lubianych przez małoletnich smaków, kolorowych i atrakcyjnych dla dzieci opakowań oraz ekspozycja tych wyrobów w punktach sprzedaży detalicznej.

Rzeczniczka zapewniła, iż wyraża gotowość i chęć współpracy we wszelkich działaniach na rzecz ochrony zdrowia dzieci i młodzieży.

Idź do oryginalnego materiału