Podatek od nieruchomości to jedno z najważniejszych źródeł dochodu dla gmin, które co roku ustalają jego stawki w określonych granicach. Maksymalne limity wyznacza Ministerstwo Finansów. W wielu przypadkach samorządy decydują się na wprowadzenie najwyższych stawek. Szczególne kontrowersje budzi podatek od budynków gospodarczych, takich jak szopy czy altany, który jest niemal dziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku budynków mieszkalnych.
REKLAMA
Zobacz wideo Neumann: 60 tys. kwoty wolnej od podatku ma wspierać ludzi aktywnych
Jaki będzie nowy podatek od nieruchomości? Od 1 stycznia stawki wzrosły o kilka procent
Wysokość stawek podatku od nieruchomości oraz opłat lokalnych na terenie każdej gminy określana jest co roku przez radę gminy w drodze uchwały. Kwoty muszą jednak mieścić się w granicach wyznaczonych przez Ministra Finansów. W praktyce wiele samorządów ustala je na poziomie wartości maksymalnych.
Zobacz też: Meble i sprzęt AGD da się odliczyć od podatku. Możesz wyposażyć kuchnię i zaoszczędzić
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości na rok 2025, wynikają z obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 25.07.2024 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych (M.P. z 2024 r., poz. 716). Wynoszą odpowiednio:
dla budynków mieszkalnych – 1,19 złotych od 1 m2 powierzchni użytkowej,
dla pozostałych budynków – 11,48 złotych od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Przykładowo, osoba posiadająca 20-metrową szopę może zapłacić rocznie więcej niż właściciel 100-metrowego domu. Jak podaje infor.pl kwestia nierówności w podatkach od nieruchomości, wywołała oburzenie u jednego z mieszkańców Olsztyna, który złożył w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwrócił on uwagę na fakt, iż obiekty takie jak altany oraz małe budynki gospodarcze o powierzchni do 35 m² znajdujące się na działkach rekreacyjnych są z podatku zwolnione (artykuł 7 ustęp 1 punkt 12 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Sprawą zajął się RPO, a w jego imieniu interweniował Piotr Mierzejewski, Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO. W ramach działań skierował oficjalne zapytanie do dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, prosząc o wyjaśnienie poruszonych kwestii.
Kiedy jestem zwolniony z podatku od nieruchomości? Ustawodawca wprowadził kilka wyjątków
Nie wszyscy właściciele nieruchomości muszą martwić się o wysokie rachunki. Z obowiązku płacenia podatku zwolnione są niektóre zabudowania, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Należą do nich między innymi:
budynki o powierzchni do 35 m², wykorzystywane do działalności rolnej, leśnej lub rybackiej;
obiekty organizacji non-profit, zakładów pracy chronionej, a także placówek opiekuńczych czy edukacyjnych, oraz uczelnie i instytuty badawcze;
nieruchomości zabytkowe.
Gminy mogą także wprowadzać własne zwolnienia przedmiotowe od podatku od nieruchomości, co sprawia, iż warto śledzić lokalne uchwały. jeżeli chcesz skorzystać z ulgi, konieczne jest zgłoszenie odpowiedniej deklaracji do 31 marca.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.