Niepłacenie świadczenia alimentacyjnego jest wciąż sporym problemem w Polsce. Szukając sposobów na zmobilizowanie dłużników do wywiązywania się z tego obowiązku, prawodawcy wprowadzili możliwość zatrzymania prawa jazdy. Nie przeczytasz o tym w Kodeksie ruchu drogowego.
REKLAMA
Czy za niepłacenie alimentów można stracić prawo jazdy? Nie każdy kierowca się tego spodziewa
Kierowca musi liczyć się z ryzykiem odebrania prawa jazdy, jeżeli uchyla się od obowiązku płacenia zasądzonych alimentów. Taka sytuacja ma miejsce, gdy osoba przez ostatnie sześć miesięcy nie regulowała co najmniej 50% miesięcznej kwoty alimentów. Proces ten jest uruchamiany na wniosek osoby uprawnionej do otrzymywania świadczenia, którą najczęściej jest drugi rodzic. Istnieją jednak dwa wyjątki, w których wniosek taki nie jest wymagany. Odebranie prawa jazdy w takich przypadkach ma na celu zmotywowanie dłużnika alimentacyjnego do wywiązania się z obowiązku finansowego wobec dziecka.
Gdy osoba uprawniona pozostaje pod opieką zastępczą, np. w ramach rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczej.
Gdy osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które mają na celu wsparcie w sytuacji, gdy alimenty nie są wypłacane regularnie.
Alimenty (zdj. ilustracyjne) Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
Kiedy zabierają prawo jazdy za alimenty? Przepisy, które uprawniają organy do egzekwowania
Proces odebrania prawa jazdy za niepłacenie alimentów odbywa się na podstawie orzeczenia sądowego. Odpowiedni organ zwraca się wtedy do starosty o zatrzymanie dokumentu (nie chodzi o cofnięcie uprawnień, a czasowe zatrzymanie prawa jazdy). Podstawę prawną znajdziemy w art. 5 ust. 3b pkt 2 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zapis jasno wskazuje, że:
o ile decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ adekwatny dłużnika po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, iż dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego wraz z odpisem tej decyzji.
jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.