Zapisz się na bezpłatne webinary o zmianach w Kodeksie pracy

1 rok temu

Wspólnie z wybitnymi Ekspertkami prawa pracy zapraszam Cię na bezpłatne webinary, podczas których omówimy najbardziej problematyczne zagadnienia związane z nowelizacją Kodeksu pracy, która wejdzie w życie już 26 kwietnia br.

  • 18 kwietnia 2023 r. – wtorek – godzina 21:00
    Gość specjalny: Katarzyna Łodygowska, znana w sieci jako Matka Prawnik
    Temat: Urlopy rodzicielskie i przepisy przejściowe
  • 19 kwietnia 2023 r. – środa – godzina 20:00
    Gość specjalny: dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Raczkowski
    Temat: Nowa informacja o warunkach zatrudnienia oraz problematyczne umowy na okres próbny

Zapisz się, aby otrzymać:

  • link do transmisji na żywo
  • dostęp do nagrania VIDEO, które odtworzysz w dogodnym dla siebie czasie
  • BONUS: bezpłatne materiały! Wzór informacji z art. 29 § 3 Kodeksu pracy

Podstawa prawna

W dniu 4 kwietnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 641) opublikowana została nowelizacja Kodeksu pracy związana z implementacją dwóch unijnych dyrektyw: work-life balance oraz transparency directive. Ustawa wejdzie w życie po 21 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 26 kwietnia 2023 r. Po badaniu trzeźwości oraz pracy zdalnej jako rozwiązaniu stałemu, to już trzecia tak duża nowelizacja, z którą pracodawcy i działy kadrowo-płacowe muszą zmierzyć się od początku tego roku!

Ustawa nowelizująca Kodeks pracy ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego:

  • dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20.6.2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L 186 z 11.07.2019, str. 105) oraz
  • dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20.6.2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz.Urz. UE L 188 z 12.7.2019, str.79).

Problemy, które omówimy podczas webinarów

Nowa rozszerzona informacja o warunkach zatrudnienia
Pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o:
a) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
b) obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy,
c) przysługujących pracownikowi przerwach w pracy,
d) przysługującym pracownikowi dobowym i tygodniowym odpoczynku,
e) zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią,
f) w przypadku pracy zmianowej – zasadach dotyczących przechodzenia ze zmiany na zmianę,
g) w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – zasadach dotyczących przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy,
h) innych niż uzgodnione w umowie o pracę przysługujących pracownikowi składnikach wynagrodzenia oraz świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych,
i) wymiarze przysługującego pracownikowi płatnego urlopu, w szczególności urlopu wypoczynkowego lub, o ile nie jest możliwe jego określenie w dacie przekazywania pracownikowi tej informacji, o zasadach jego ustalania i przyznawania,
j) obowiązujących zasadach rozwiązania stosunku pracy, w tym o wymogach formalnych, długości okresów wypowiedzenia oraz terminie odwołania się do sądu pracy lub, o ile nie jest możliwe określenie długości okresów wypowiedzenia w dacie przekazywania pracownikowi tej informacji, sposobie ustalania takich okresów wypowiedzenia,
k) prawie pracownika do szkoleń, o ile pracodawca je zapewnia, w szczególności o ogólnych zasadach polityki szkoleniowej pracodawcy,
l) układzie zbiorowym pracy lub innym porozumieniu zbiorowym, którym pracownik jest objęty, a w przypadku zawarcia porozumienia zbiorowego poza zakładem pracy przez wspólne organy lub instytucje – nazwie takich organów lub instytucji,
m) w przypadku gdy pracodawca nie ustalił regulaminu pracy – terminie, miejscu, czasie i częstotliwości wypłacania wynagrodzenia za pracę, porze nocnej oraz przyjętym u danego pracodawcy sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Urlop rodzicielski
Art. 1821a
§ 1. Pracownicy – rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:
41 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1;
43 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2–5.
§ 3. Urlop rodzicielski w wymiarze, o którym mowa w § 1 i 2, przysługuje łącznie obojgu pracownikom – rodzicom dziecka.
§ 4. Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru urlopu określonego w § 1 i 2. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka.
§ 5. Skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 9 tygodni oznacza wykorzystanie przez pracownika – rodzica dziecka urlopu, o którym mowa w § 4.
§ 6. Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje pracownicy – rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru, o którym mowa w § 1 albo 2.
§ 7. W okresie pobierania przez jednego z rodziców dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego drugi rodzic może korzystać z urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru, o którym mowa w § 1 albo 2.

  • Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
  • Miesięczny zasiłek macierzyński za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego wynosić będzie 81,5% podstawy wymiaru albo 100% (20 tyg.) + 70% (32 tyg.)
  • Zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w części przysługującej drugiemu rodzicowi dziecka, o której mowa w art. 182 (1a) § 2 (1) kp wyniesie – 70% podstawy wymiaru.
Idź do oryginalnego materiału