ZUS umarza składki po powodzi, padła kwota. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski

7 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Ponad 21 milionów złotych umorzonych składek i 110 milionów złotych wypłaconych świadczeń. Tak wygląda dotychczasowe wsparcie ZUS dla przedsiębiorców z Opolszczyzny po powodzi z września 2024 roku. Możliwość umorzenia składek obejmuje teraz także kolejne miesiące 2025 roku.


Katastrofalna powódź, która przeszła przez południowo-zachodnią Polskę jesienią 2024 roku, dotknęła nie tylko ludzi i ich domy, ale też lokalne firmy, gospodarstwa i organizacje. W obliczu tych strat ruszyły działania pomocowe, w tym wsparcie ze strony ZUS, który uruchomił specjalne rozwiązania dla poszkodowanych przedsiębiorców.


ZUS wydał komunikat, dziesiątki milionów złotych wsparcia już wypłacone


Wrześniowa powódź z 2024 roku wyrządziła poważne szkody w południowo-zachodnich województwach Polski, szczególnie w regionie opolskim. W odpowiedzi na skalę strat Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił szereg mechanizmów pomocowych dla przedsiębiorców, obejmujących m.in. odroczenia, umorzenia składek oraz wypłaty świadczeń interwencyjnych. Jak informuje PAP, tylko w województwie opolskim umorzono dotąd zobowiązania na kwotę przekraczającą 21 milionów złotych. ZUS prowadzi także nabór wniosków o kolejne umorzenia - tym razem obejmujące pierwsze pięć miesięcy 2025 roku.


"W ramach umorzeń na podstawie ustawy powodziowej, które na początku obejmowały okres sierpień - grudzień 2024 r., opolski ZUS wydał pozytywną decyzję dla 247 przedsiębiorców. Kwota umorzonych należności za ten czas wyniosła prawie 21,3 mln zł" - poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu, cytowany przez PAP.Reklama
W tym samym czasie złożono również 849 wniosków o tzw. świadczenie interwencyjne. Z tego tytułu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił przedsiębiorcom z regionu ponad 110 milionów złotych. Pomoc trafiła do osób prowadzących działalność gospodarczą, działalność pożytku publicznego oraz działalność rolniczą.


Umorzenia składek ZUS także za 2025 rok


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy z terenów objętych klęską żywiołową mogą ubiegać się o umorzenie składek także za okres od 1 stycznia do 31 maja 2025 roku. Warunkiem jest wykazanie spadku przychodów z działalności o co najmniej 40 procent w stosunku do analogicznych miesięcy roku poprzedniego.
Dla firm istniejących w 2024 roku, porównywane będą np. przychody ze stycznia 2025 r. do stycznia 2024 r., a z lutego 2025 r. do lutego 2024 r. W przypadku przedsiębiorstw rozpoczętych po 29 lutego 2024 r., pod uwagę brane będzie porównanie stycznia 2025 r. z sierpniem 2024 r.


Kto może złożyć wniosek do ZUS?


ZUS przewidział możliwość skorzystania z umorzenia nie tylko dla firm, które dotąd nie ubiegały się o pomoc, ale także dla tych, które już wcześniej złożyły stosowne dokumenty lub opłaciły składki za objęty okresem czas. To oznacza, iż krąg uprawnionych jest szeroki, a procedura dopasowana do realiów wielu sytuacji przedsiębiorców.
Wnioski mogą składać:
przedsiębiorcy, którzy zawarli z ZUS umowę o odroczenie płatności składek lub rozłożenie ich na raty za okres od stycznia do maja 2025 r., płatnicy, którzy już opłacili składki za ten okres, osoby, które złożyły wcześniej wniosek o umorzenie za sierpień-grudzień 2024 r., niezależnie od etapu jego rozpatrzenia.
Dokumenty należy składać wyłącznie elektronicznie poprzez platformę PUE/eZUS jako pismo ogólne POG z dołączonym wnioskiem o umorzenie.


Zakres umorzenia skladek. ZUS tłumaczy


Wprowadzona przez ZUS możliwość umorzenia nie ogranicza się jedynie do podstawowych składek. Zakres wsparcia obejmuje szeroki katalog należności, który odpowiada rzeczywistym obciążeniom, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenach dotkniętych klęską żywiołową.
Umorzeniu mogą podlegać składki na:
ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.
Tak skonstruowany mechanizm pomocy ma na celu złagodzenie skutków gospodarczych powodzi i stworzenie realnych warunków do stabilizacji oraz odbudowy działalności gospodarczej na dotkniętych terenach.
Agata Jaroszewska
Idź do oryginalnego materiału