ZUS wypłaci emerytury szybciej. W tych dniach można spodziewać się przelewu

2 dni temu
ZUS zmienia terminy wypłat emerytur z powodu długiego weekendu majowego. Przelewy trafią do seniorów wcześniej – jeszcze w kwietniu. W maju przewidziano jeszcze dwie daty, w których niektórzy emeryci otrzymają świadczenia szybciej niż zwykle.


Majówka 2025 rozpocznie się w czwartek, 1 maja (Święto Pracy), a Święto Konstytucji 3 Maja przypadnie w sobotę. Dla wielu osób oznacza to szansę na przedłużony weekend, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Z uwagi na przypadające w tych dniach święta, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyspiesza niektóre wypłaty emerytur. Standardowe terminy przekazywania świadczeń przez ZUS to: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dzień miesiąca. Gdy termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, przelew trafia na konto wcześniej.

Zatem osoby, które zwykle otrzymują świadczenie 1. dnia miesiąca, tym razem dostaną przelew wcześniej – w środę, 30 kwietnia. Zmiana dotyczy również seniorów, którzy otrzymują emeryturę 10. dnia miesiąca. Ponieważ w maju ten dzień przypada w sobotę, przelew trafi na ich konto w piątek.

Trzeci przypadek dotyczy wypłat zaplanowanych na 25 maja, który wypada w niedzielę. W związku z tym część emerytów otrzyma pieniądze już w piątek, 23 maja.

ZUS przyspiesza wypłaty emerytur


Poniżej przedstawiamy kalendarz wypłat emerytur na maj 2025 od ZUS, który pozwoli lepiej zorientować się w sytuacji:

30 kwietnia (środa) – przyspieszona wypłata ze względu na Święto Pracy - 1 maja.

5 maja (poniedziałek) – bez zmian


6 maja (wtorek) – bez zmian


9 maja (piątek) – przyspieszona wypłata ze względu na termin wypadający w sobotę, 10 maja.

15 maja (czwartek) – bez zmian


20 maja (wtorek) – bez zmian


23 maja (piątek) – przyspieszona wypłata ze względu na termin wypadający w niedzielę, 25 maja.


Zmiana terminów wypłat emerytur jest możliwa w konkretnych przypadkach, jak wyżej. Osoby składające wniosek o emeryturę mogą wskazać preferowany termin wypłaty świadczenia. ZUS może uwzględnić tę prośbę uwzględnić, o ile zostanie przedstawione uzasadnienie – na przykład konieczność regulowania opłat w określonym dniu miesiąca, takich jak alimenty czy raty urzędowe.

W przypadku osób już pobierających emeryturę, zmiana terminu wypłaty jest możliwa, jednak nie jest to takie proste. Wymaga złożenia odpowiedniego wniosku i przedstawienia dokumentów potwierdzających potrzebę zmiany. Szczegółowe informacje na ten temat udzielają placówki ZUS.

W kwietniu 2025 roku ZUS wypłacał tzw. trzynastki, czyli dodatkowe emerytury. Z kolei 14. emerytury można się spodziewać we wrześniu.

Idź do oryginalnego materiału