Centrum Programowania Robotów Przemysłowych ma już 5 lat

gospodarkamorska.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


27 września w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, który jest siedzibą Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej obyła się uroczystość 5-lecia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych (CPRP). W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele, pracownicy oraz partnerzy PSSE.

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, będące częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, już od pięciu lat odgrywa kluczową rolę w kształceniu i doskonaleniu umiejętności zawodowych uczniów, nauczycieli oraz dorosłych. W ciągu tego okresu, CPRP przeprowadziło 269 szkoleń z robotyki dla 4 005 uczestników oraz 24 kursy druku 3D dla 208 osób. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu licznych partnerów, CPRP staje się wzorem w dostosowywaniu edukacji do potrzeb rynku pracy.

Uroczystość rozpoczęło przywitanie zgromadzonych gości przez Błażeja Konkola, wiceprezesa zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, po którym zaprezentowano film podsumowujący 5 lat działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Wystąpienie Dominiki Bieleckiej-Kokot, kierownika zespołu ds. szkolnictwa zawodowego przedstawiło, jak Centrum Programowania Robotów Przemysłowych wpłynęło na rozwój edukacji zawodowej i jakich wezwań może się spodziewać w przyszłości.

Następnie miały miejsce wręczenie nagród dla firm i osób wspierających rozwój CPRP oraz wystąpienie Przemysława Staronia, nauczyciela roku 2018, który opowiedział o kompetencjach przyszłości.

– Od samego początku istnienia CPRP celem było stworzenie miejsca, które odpowie na dynamicznie zmieniające się potrzeby przemysłu. Dziś możemy śmiało powiedzieć, iż inwestycja w rozwój technologii robotyki i automatyki przynosi wymierne korzyści zarówno dla gospodarki regionu, jak i dla przyszłych pokoleń specjalistów – mówi Błażej Konkol Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od inauguracyjnej prezentacji w 2019 roku na Wyspie Ostrów, przez pierwsze lekcje pokazowe, po szerokie wdrożenie kursów online w czasie pandemii – CPRP nieustannie poszerzało swoją ofertę. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, we wrześniu 2021 roku centrum zostało przeniesione do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, co umożliwiło większy dostęp do nowoczesnych technologii, w tym drukarek 3D oraz symulatorów spawania VR.

Ważnym kamieniem milowym w historii Centrum było wsparcie fundacji Villum (dawniej Velux), która przekazała 6,5 mln zł na jego dalszy rozwój. Dzięki temu, oferta edukacyjna CPRP została znacząco rozszerzona, co umożliwiło przeszkolenie jeszcze większej liczby osób. To wsparcie pozwoliło również na efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów, co przekłada się na lepsze wyniki i większą liczbę absolwentów gotowych do pracy w nieustannie rozwijającym się przemyśle.

Sukces Centrum w Gdańsku stał się impulsem do dalszej ekspansji. Strefa, dostrzegając ogromne zainteresowanie ofertą edukacyjną CPRP, postanowiła otworzyć kolejne ośrodki, tym razem w województwie kujawsko-pomorskim. Dziś CPRP działa już w trzech lokalizacjach: Gdańsku, Włocławku oraz Grudziądzu, zwiększając zasięg swojego oddziaływania na rozwój kompetencji zawodowych w obu województwach.

Współpraca Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z biznesem odgrywa kluczową rolę w dynamicznym rozwoju Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Inwestorzy PSSE, tacy jak Novol czy Wika, wnieśli istotny wkład w działalność CPRP, wspierając zakup nowoczesnych robotów. Dzięki takim partnerstwom, możliwe jest nie tylko rozwijanie infrastruktury, ale także udostępnianie zaawansowanej technologii szerokiemu gronu uczestników szkoleń.

– Z okazji tego jubileuszu chcemy podziękować wszystkim partnerom, uczestnikom szkoleń oraz instytucjom wspierającym naszą misję. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna z dumą kontynuuje swoją działalność na rzecz rozwoju edukacji technicznej w Polsce, a to, co osiągnęliśmy przez ostatnie pięć lat, to dopiero początek! – podkreśla Błażej Konkol Wiceprezes Zarządu PSSE.

Idź do oryginalnego materiału