Co przyniosą najbliższe lata w offshore?

3 godzin temu

Branża offshore w Polsce stoi u progu dynamicznego rozwoju w najbliższych latach, napędzana głównie planowanymi inwestycjami w morską energetykę wiatrową. Polska dąży do wykorzystania swojego potencjału na Bałtyku, co ma mieć najważniejsze znaczenie dla transformacji energetycznej i uniezależnienia się od tradycyjnych źródeł energii. W perspektywie do 2027 roku prognozowane są liczne projekty związane z budową farm wiatrowych, rozwojem portów serwisowych oraz zapleczem technicznym. Ten segment rynku oferuje ogromne możliwości dla lokalnych firm oraz nowych miejsc pracy, stając się istotnym filarem gospodarki morskiej w Polsce.

Polska Morska w rozmowie z Adamem Szymańskim projekt menager w firmie Fair Wind Poland wyjaśnia czy i jakie są plany w polsce na najbliższe lata związane z branżą offshore.

Bardzo dużym planem i bardzo dużym fokusem jest w tym momencie, jest uruchomienie farm wiatrowych na Bałtyku, jest to największy projekt jaki widzieliśmy w naszym kraju, przez ostatnie kilka dobrych lat. Oczywiście dalej mamy projekty onshorowe czyli lądowe. Jednak w tej chwili fokus wszystkich firm jest w tej chwili na Bałtyk, Ponieważ stworzą one tysiące miejsc pracy i jak najbardziej będzie potrzebne setki jak nie tysiące osób, których w tym momencie jeszcze nie ma i my wszyscy czyli firmy instalacyjne i serwisowe jesteśmy gotowi i chętni by te osoby przyjąć i przeszkolić tak abyśmy wszyscy byli gotowi na rozpoczęcie tej kampanii. – relacjonuje Adam Szymański

Rok 2027 ważnym dla Polski

Według wszystkich projekcji firmowych rok 2027 ma być znaczący dla offshorów w Polsce. Nasz specjalista wyjaśnia dlaczego.

Rok 2027 będzie znaczący według wszystkich projekcji rynkowych, które czytałem 2027 rok to będzie rok decydujący i od tego roku rozpoczynamy te największe kampanie – dodaje projekt menager z Fire Wind Poland

W Polsce w najbliższych latach planowanych jest kilka kluczowych projektów offshore, głównie związanych z morską energetyką wiatrową. Wsród najważniejszych z nichmożemy wymienić :

Baltica 2 i Baltica 3 – To jedne z największych projektów morskich farm wiatrowych, realizowane przez PGE i duńską Ørsted. Baltica 2 ma mieć moc 1,5 GW, a Baltica 3 – 1 GW. Obie farmy mają powstać na Bałtyku i być gotowe do 2030 roku, z potencjałem zasilenia choćby 4 milionów gospodarstw domowych.

Bałtyk II i III – Projekty morskich farm wiatrowych realizowane przez Polenergię i Equinor (norweską firmę energetyczną). Łączna moc tych trzech farm ma wynosić około 3 GW. Bałtyk II i III mają być zbudowane do 2027 roku, a Bałtyk I do 2030.

FEW Baltic II – Farmę wiatrową o mocy 350 MW planuje budować Ocean Winds, spółka joint venture EDP Renewables i Engie.

Projekt Baltic Power – To kolejna duża inwestycja, którą realizują PKN Orlen we współpracy z Northland Power z Kanady. Moc farmy wyniesie 1,2 GW, a jej budowa ma zostać zakończona w 2026 roku. Projekt będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku.

RWE Renewables – Niemiecka firma RWE planuje także budowę morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku o mocy do 1 GW.

Te projekty są szansą na to żeby specjaliści pracujący w takich firmach jak Fire Wind mogli zarabiać w Polsce, nie tylko za granicą jak dotychczas.

Aktualnie jest raczej standardem, iż większa część rynku pozostało za granicą. Mamy oczywiście rzesze techników, którzy chcieliby pracować biliżej domu i częściej być z rodziną. Jest to dla nas jeden z najważniejszych projektów żeby ci którzy pracują już lata, a zależy im na bliskości rodziny, byli w stanie pracować w swoim zawodzie. – dodaje pracownik Fire Wind Poland Adam Szymański

W Polsce dynamicznie rośnie liczba specjalistów w branży offshore, dzięki intensywnemu szkoleniu, m.in. na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Do 2027 roku krajowy rynek pracy powinien być zasilony odpowiednią ilością wykwalifikowanych ekspertów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu w nowo rozwijającej się, dobrze płatnej branży energetyki morskiej. To oznacza większe możliwości kariery w sektorze offshore, który staje się kluczowym elementem polskiej gospodarki.

fot. Pixabay

Idź do oryginalnego materiału