Sześć dekad w służbie. Do Portu Gdańsk wszedł statek pomocniczy Floty Rezerwowej USA, SS Keystone State

gospodarkamorska.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Do nietypowej wizyty doszło w gdańskim porcie. 15 października wpłynął do niego wyposażony w żurawie statek SS Keystone State (T-ACS-1). Wchodzi on w skład Floty Rezerwowej USA (United States Navy reserve fleets), wspierającej działania państwa. Mimo iż jednostka znajduje się w służbie od niemal 60 lat, przez cały czas pozostaje stale eksploatowana.

SS Keystone State (IMO 6605022) zatrzymał się przy Terminalu Promowym Westerplatte. To zbudowany w 1965 roku wpierw jako drobnicowiec, a od 1973 roku do 1982 roku działał jako kontenerowiec American President Lines (APL) o nazwie SS President Harrison, spółki zależnej CMA CGM mającej siedzibę w USA. Potem został przekazany amerykańskiej administracji morskiej i po dwuletnim okresie przebudowy wszedł w skład sił rezerwowych floty USA, przeznaczonych do działania w razie wezwania. Jest jednym z dziesięciu wyposażonych w dźwigi statków wchodzących w skład Wojskowego Dowództwa Transportu Morskiego, które przydzielono do zespołu stacjonującego w Alameda w Kalifornii. Nazwa "Keystone" pochodzi od jednego z określeń stanu Pensylwania w USA.

Jednostka ma 203,73 metry długości i 23,19 metra szerokości. Ma 31 500 ton wyporności. Osiąga prędkość do 17 węzłów. Załoga liczy odpowiednio 10 (status operacyjny) do 37 (pełny status operacyjny) 37 cywilnych marynarzy. Na swoim pokładzie może transportować do 300 kontenerów. Jest wykorzystywana do zadań związanych z transportem i przeładunkami towarowymi na rzecz rządu USA, w tym również sił zbrojnych. Jego główne wyposażenie stanowi kilka żurawi, wykorzystywanych przy załadunku i rozładunku towarowym.

To nie pierwszy statek Floty Rezerwowej USA, jaki pojawił się w polskim porcie. Przypomnijmy, iż do Portu Gdynia wpłynął w sierpniu 2023 roku rorowiec MV Cape Ducato, na którym prowadzono wtedy załadunek techniki wojskowej.

Mimo niemal 60 lat działania na morzu SS Keystone State pozostaje stale aktywnym statkiem. Wykorzystywanie tego typu jednostek przez rząd USA pozwala na zaopatrywanie sił zbrojnych tak własnych jak i sojuszniczych w różnych częściach światach. Pokazuje też, jak różnorodne i rozbudowane są amerykańskie służby morskie.

Do polskich portów regularnie wchodzą też okręty należące do marynarki wojennej (US Navy) oznaczone jako United States Ship (USS) oraz United States Naval Ship (USNS). Stąd przybycie statku wchodzącego w skład aktywnej rezerwy morskiej wskazuje na utrzymujące się, wysokie zaangażowanie sił zbrojnych największego członka NATO na Morzu Bałtyckim.

Idź do oryginalnego materiału